Петдесетница е рожденият ден на Църквата, първо на Стария завет, а след това и на Новия завет. В същия ден се разкрива и пълнотата на Светата Троица – както обещава Христос, Светият Дух.
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Петдесетница е важна както в Стария, така и в Новия завет. Думата, използвана в оригиналния гръцки език („петдесятница“), всъщност се отнася до събитие, известно в Стария завет като празника на седмиците, и се отнася до петдесетте дни от времето на мирна жертва на Пасха.
Празникът на седмиците се празнува в края на жътвата. Най-интересното обаче е използването му в книгата на Йоил и Деянията на апостолите. Поглеждайки назад към пророчеството на Йоил и напред към обещанието за Светия Дух в последните думи на Христос преди неговото възнесение - Петдесетница бележи началото на църковната епоха.
Петдесетница – какъв празник е това?
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Единственото библейско споменаване на действителните събития на Петдесетница се намира в Деяния. Петдесетница има нещо общо с Тайната вечеря: и в двата случая учениците се събрали на закрито, което очевидно е важно събитие. На Тайната вечеря учениците станали свидетели на края на земното служение на Месията, когато Той ги помолил да Го помнят, докато се върне. В деня на Петдесетница, със слизането на Светия Дух върху всички вярващи, учениците станали свидетели на раждането на новозаветната църква. Така Петдесетница свързва началото на действието на Светия Дух в църквата с края на земното служение на Христос.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Споменаването на огън и вятър в деня на Петдесетница е в съответствие с много места в Стария и Новия завет. Казват, че вятърът е силен. Но по-важен от символа на вятъра като сила е символът на вятъра като живот в Стария завет (Йов 12:10) и като дух в Новия (Йоан 3:8). Точно както първият Адам получил диханието на физическия живот, така вторият Адам, Исус, дава диханието на духовния живот. Идеята за духовен живот, роден от Светия Дух, със сигурност се подразбира във вятъра на Петдесетница.
Какво се прави на Петдесетница?
Друг аспект на деня на Петдесетница е чудодейната реч на чужди езици, която позволява на хора от различни народи да разберат посланието на апостолите. Нещо повече, това била смелата и убедителна проповед на Петър пред еврейска публика. Това направило силно впечатление, тъй като слушателите били „поразени до дълбините на сърцата си и приели съвета на Петър да се покаят и да се кръстят.
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Разказът завършил с три хиляди души, които се присъединяват към църквата, разчупването на хляба и молитвите, апостолските знамения и чудеса и формирането на общност, в която са задоволени нуждите на всеки вярващ.