Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво е дала България на света?

23 май 2022, 15:45 часа

Като българи, всеки от нас трябва да знае какво е дала България на света. Познавайки миналото и знаейки това, което страната ни е дала на света - ще можем да се гордеем с това, което сме.

Какво е дала България на света?

1. България е сред малкото държави в Европа, които през годините си на съществуването, не е променяла името си нито веднъж!

2. Най-старото златно съкровище в света е намерено в България. Става дума за Варненското. Това съкровище датира от преди 5 хил г. пр. Хр. Това е и най-старо обработено технологично злато в цяла Европа.

3. Родината ни България се намира на трето място по археологически обекти и забележителности след Италия и Гърция в Европа.

4. Армията на България е единствена в света, която не е губила нито веднъж своя флаг, въпреки че е участвала в множество големи войни.

5. България спасява Европа. Годината е 716, когато под ръководство на Хан Тервел, българите стопират арабското нашествие точно пред портите на Константинопол. Две години в жизненоважната битка българската кавалерия взема превес над 60 хил. арабска армия. От този ден Тервел е наречен "Спасителя на Европа".

Какво трябва да знаем за България? Топ 10 интересни факта.

6. По време на Балканската война през 16 октомври 1912 г. е направено първото самолетно бомбардиране от български въздушни сили.

7. През 30 октомври 1912 г. първата жена участвала в боен полет е Райна Касабова.

8. Българите пишат първи на кирилицата още щом е създадена. Това се случва през 9 век. Към днешна дата около 300 млн. души по света използват кирилица.

9. Още щом влиза в Европейския съюз България (1 януари 2007 г.) кирилицата е трета азбука, наред с латиницата и гръцката азбука, официално призната сред участниците.

10. Българска патриаршия е призната автокефална от Цариградската патриаршия. Годината е 927 г.. Това поставя Българската православна църква като най-старата славянска автокефална православна църква в света.

11. Българин е създателят на първият компютър. Това съвременно дело е на Джон Атанасов и е създадено в периода между 1939 и 1942 г.

12. Първият ръчен цифров часовник е създаден от българин на име Петър Петров.

13.  Най-умната жена е българка. Тя се казва Даниела Симидчиева от Благоевград. Нейният коефициент за интелигентност е 192 от 200 възможни. Това я нарежда номер едно в световен мащаб и дори я поставя пред интелекта на Айнщайн.

Черни факти за живота в България

14. Първият спортист, кечист и борец е Никола Петров. Той прославил името на страната ни, като станал световен и европейски шампион по борба. Спечелил и шампион на Америка. Не случайно е обявен е за най-силния на  Земята през 19 век. В цялата му кариера има само 35 загуби.

15. Дан Колов е друг кечист и борец, който прославя страната ни по целия свят. Още в ранна детска възраст (на 7 години), когато татко му почива. Първоначално той е овчар, за да се прехранва. След това на 13 години заминава за Будапеща и там работи като градинар. С борба започва да се занимава по-късно. През цялата си кариера има 1500 официални и 500 неофициални мача. От тях загубите му са едва 72. Три пъти е европейски шампион и два пъти спечелва диaмантения пояс. И днес е легенда в историята на бойните изкуства и често е наричан най-великия борец на всички времена.

16. Стефка Костадинова - няма как класацията ни да мине без нейните велики дела. Нашата лекоатлетка е с пет световни титли на закрито, две световни на открито и една европейска на открито и още четири в зала. Стефка е носителка на Световната купа, олимпийски шампион в Атланта и на Олимпиадата в Сеул е сребърен медалист. По време на Световното първенство по лека атлетика, датата е 30 август 1987 г., тя поставя Световен рекорд в скок на височина със забележителните 209 см. Този рекорд и до днес не е подобрен.

17. Известното на всички ни розово българско масло се ползва за създаване на някои от най-известните, маркови и скъпи парфюми. Знаете ли, че от 1000 розови цвята се създава само един грам розово масло. Вече  може да разберете защо е и толкова скъпо на пазара.

18. Няма две мнения по въпроса защо българското кисело мляко е признато за най-доброто по света. Това е в резултат на уникалната и неподправена бактерия Лактобацилус булгарикус, която се среща само у нас.

19. "Излел е делю хайдутин" е първата българската народна песен, която звучи на борда на американска совалка на име "Voyager I". Тя е част от проект, свързан с осъществяване на контакт с извънземна цивилизация и пътува на совалката, редом с най-великите творби на Моцарт и Бах.

Е, скъпи читатели, след като знаете толкова много неща, питате ли се все още с какво да се гордеем, че сме българи и какво е дала България на света?

Екатерина Георгиева
Екатерина Георгиева Отговорен редактор
Новините днес