Сутрин, когато звъни будилникът, повечето от нас изпитват желание да го отложат за 10-20 минути и да продължат сладкия си сън. Този обичаен ритуал може да изглежда просто като начин да си осигурите още няколко минути сън, но скорошно изследване на учени от Стокхолмския университет в Швеция предлага нови прозрения за това поведение. Оказва се, че отлагането на алармата може да има положителен ефект върху когнитивните ни способности.
Още: 3 зодии ще намерят кармична яснота през АПРИЛ 2025
Още: Защо зъбите имат различна форма и големина?
Учените са открили ползите от отлагането на алармата сутрин
Проучването включва участие на 1732 души. Учените анализирали навиците и ежедневието на участниците и след това ги подложили на тестове, насочени към определяне на когнитивните способности. Резултатите били изненадващи: установено е, че тези, които редовно отлагат алармите си, имат по-високи когнитивни способности от тези, които не го правят.
Тези 4 начина на спане могат да ви помогнат да живеете по-дълго
Още: Лечебните свойства на кехлибара, за които трябва да знаем
Още: Какъв шампоан трябва да използвате при боядисана коса?
Как може да се обясни това интересно откритие? Една от възможните причини може да е връзката между забавеното ставане и по-спокойното, по-малко стресиращо начало на деня. Когато си позволим да се събудим постепенно, нашият мозък и тяло са в състояние да преминат по-плавно от сън към будност. Този плавен преход може да насърчи по-добра мозъчна функция и подобрени когнитивни способности.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 април /валутен калкулатор/
Освен това, учените предполагат, че това откритие може да има дългосрочни последици за здравето. Ако отлагането на алармата ви наистина помага за подобряване на когнитивната функция, това може да е ключът към разработването на нови методи за управление на съня и стреса. Намаляването на стреса сутрин може да има положително въздействие върху цялостното ни физическо и психическо благополучие.
Най-добрата и най-лошата поза на спане за гърба, стомаха и белите дробове
Но преди да започнете активно да отлагате алармата си всяка сутрин, трябва да запомните умереността. Въпреки че по-късното събуждане може да бъде полезно, твърде дългият сън сутрин може да наруши нашия биологичен ритъм и да доведе до други проблеми със съня. Това ни напомня колко е важно да намерим баланс между достатъчно сън и необходимостта да сме продуктивни през деня.
Още: Стихотворение на деня, 3 април, от Елисавета Багряна
Още: 4 зодии ще получат енергийно презареждане на 4 април 2025