Зимата е сезон, в който идва времето на якетата, палтата, ръкавиците от естествена кожа и велур, но пък кожените чанти са аксесоар, който ни „служи“ целогодишно. Всъщност, кожените изделия, като всички други дрехи и аксесоари, се нуждаят от правилната поддръжка, почистване и съхранение.
Още: За кои противопоказания трябва да внимаваме при пиене на чай от риган?
Още: Какво най-често се подарява на Бабинден?
Разбира се, грижата може да е специфична за вида на кожата, но в тази статия ще се опитаме да дадем насоки как да запазите кожените си изделия в добро състояние за по-дълго време.
1. Прочетете етикета
Още: Кои градуси са най-подходящи за пране на чаршафи
Още: За 1 кг кайма: Ето какви подправки са необходими
Още: Какво задължително има на трапезата за Бабинден?
Всеки производител на изделие от естествена кожа е обозначил на етикета как трябва да се почиства и поддържа то, така че е добре да спазвате насоките. Ако не сте наясно със символите или пък етикетът се е поизтъркал, консултирайте се с професионалист.
Обръщайте внимание на замърсяването по яката, маншетите и ръкавите на якето или палтото и не чакайте прекалено дълго преди да почистите дрехата. Най-добрият начин да поддържате добре кожените си вещи е да ги почиствате възможно най-бързо, за предпочитане със специален мек препарат, така че петна и мръсотия да не попиват в тъканта.
Още: Честит Бабинден – ето какво празнуваме на този празник
2. Как да перем правилно дрехите от естествена кожа?
Прането на ръка е най-препоръчително за почистване на естествена кожа, а причината е много проста: предотвратява повреждането на тъканта при твърде агресивното почистване. Дори и в този случай обаче трябва да се обърне особено внимание, като предварително се обработят петната, като се използва правилният препарат и се премахне излишната вода, без дрехата да се изтисква.
Още: Никога не е било по-лесно: 3 навика за стопяване на коремните мазнини, които всеки може да приложи
Още: Варено яйце при високо кръвно: Защо много хора използват този хитър метод?
Още: Кърпите ще бъдат меки като снежинки: Сложете тази подправка в пералнята
Ако перете кожени дрехи в пералнята, пуснете студено пране (идеалното е при 30 °, докато броят на оборотите по време на цикъла на центрофугиране не трябва да надвишава 400). Също така е необходимо да използвате специален препарат или най-много продукт за деликатни дрехи, докато ако искате да изберете по-дълбоко почистване, можете леко да увеличите температурата до 40 градуса.
За да изсушите кожената дреха след пране в пералнята, е необходимо да я оставите на добре проветриво и слънчево място, но да не е изложена на директна светлина. След като изсъхне, тъканта може да бъде обработена с глицерин, така че да има по-мек и естествен вид.
3. Как да се грижим за изделия от естествена кожа?
Важно е да се уточни, че е необходимо да носите внимателно изделията от естествена кожа. Всяко почистване обезмаслява кожата (отнема естествените мазнини) и я състарява. Бихте могли да използвате намаслител при почистването на кожените изделия, особено що се отнася до някои видове кожуси или изделия от естествен велур.
Още: Как най-бързо да изсушим пране в стаята през зимата
Внимавайте, когато обличате дреха от естествена кожа, тъй като петна от парфюм, грим, козметика или дезодорант също се почистват изключително трудно и това може да доведе до обезцветяване на кожата.
След края на сезона грижливо опаковайте кожените си дрехи в найлонов плик, всяка поотделно, приберете ги на тъмно място и се погрижете да не бъдат нападнати от молци и други насекоми. Химическото чистене до голяма степен дезинфекцира дрехите и е решение на този проблем.