Повечето хора редовно използват социалните мрежи по различни причини – за забавление, работа, контакти, интереси. В повечето случаи ги приемаме като нещо положително, но дали е точно так. Какво може да кажат изследванията за ефектите на социалните медии върху вашето здраве и благополучие? Може да се изненадате.
Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди
Още: Питай старило: По какво се оценява всяка домашна ракия
Проучване от 2015 г. установи, че децата във Великобритания са били два пъти по-склонни да съобщават за високи или много високи резултати за психично заболяване, ако са използвали сайтове за социални мрежи за 3 часа или повече в учебен ден.
Малко проучване от 2018 г. установява пряка връзка между намаляването на използването на социални медии и подбряване на психичното състояние, свързано с депресия и самота.
Междунационално онлайн проучване от 2022 г. в Съединените щати, Обединеното кралство, Австралия и Норвегия установи, че онези, които са използвали социалните медии за забавление или за намаляване на самотата по време на пандемията, са имали по-лошо психично здраве.
Още: Кой вид маймуни са известни като "горски човек"
Още: За размножаване на орхидеи - ето какво задължително трябва да знаем
Вижте топ 5 на най-популярните социални мрежи
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Въпреки че използването на социални медии за личен контакт и поддържане на взаимоотношения е свързано с подобрено психично здраве, все още има връзка между увеличеното ежедневно прекарване в социалните медии и по-лошото психично здраве като цяло.
Установява се и намалена тревожност, по-добър сън и настроение след почивка от социалните мрежи.
Данните изглеждат доста ясни. Помислете колко време отделяте за социалните мрежи на ден и дали не е време да го промените, за да се отървете от тревожността, депресията, лошия сън.
Още: Защо се появява неприятна миризма от климатика?
Неща, които да правите вместо да стоите в социални мрежи
Когато се откъснете от телефона или компютъра ще откриете, че имате безкрайно много неща, които да правите, и много красив свят, който ви очаква.
След като установите защо изпитвате желание да влезете в акаунтите си в социалните медии, можете да пренасочите това чувство по други начини.
Как социалните мрежи застрашават здравето ни?
Ако откриете, че посягате към телефона си, когато ви е скучно и имате малко време за почивка, помислете за тези опции:
- Разходете се около блока.
- Пусни малко музика.
- Създайте настроение със свещи или правете йога.
- Прочетете книга.
- Опитайте да рисувате или изработвате различни изделия, към които имате интерес.
- Изпечете нещо вкусно за любимия.
- Играйте с домашния си любимец.
- Опитайте йога или медитация.
- Пийте успокояваща, топла напитка, като чай или горещ шоколад.
- Разгледайте стари снимки и си спомнете за хубави времена.
- Излезте с приятели на кафе.
Социалните мрежи не винаги са нещо лошо, но не отделяйте цялото си време и не прекарвайте целия си ден в интернет. Светът е красив и ви очаква. Има прекрасни хора около вас, с които може да общувате реално, а не виртуално. Така ще подобрите психичното си здраве, настроение, сън.