Не са никак малко рецептите за приготвяне на вкусна и домашна лютеница. Подправките, които се добавят към тази вкусотия, също варират. В някои краища в страната ръсят канела, в други слагат оцет, черен пипер и т.н.
Няколко са начините за съхранението на лютеница. Най-сигурният си остава стерилизирането.
Как е правилно да се стерилизира лютеница?
Бурканите за съхранението са нещо, за което трябва да помислим още при варенето на лютеницата. Трябва да се измият добре и да се подготвят капачките. Не правете грешката да ползвате стари капачки за буркани, защото така трудът ви може да отиде на вятъра. Най-добре е да се ползват нови.
Рецепта на деня: Лютеницата на баба
Най-добрият начин за стерилизиране на лютеницата е бурканите да се напълнят и затворят и след това да се подредят в съд. На дъното му трябва да се постави решетка или скара, за да не се пукат. Това се прави задължително, особено, ако варенето е на котлон или печка.
Водата, с която се заливат бурканите, може да е топла или хладка, няма значение. Тя трябва да покрива бурканите близо 5-6 см.
Има един много тънък момент, с който трябва да се съобразите. Когато лютеницата в бурканите е топла, водата не бива да е прекалено студена, защото по този начин е почти сигурно, че някои от тях ще се спукат.
Знаете ли, че самото варене на бурканите способства за получаване на вакуум, който херметизира съдържанието в бурканите и не позволява на микробите да навлизат в храната и да я развалят.
Водата трябва да завира бавно. Ако бързо достигне висока температура, бурканите може да се счупят. Около 10 – 15 минути са достатъчни на лютеницата, за да се стерилизира перфектно.
Сварените буркани се подреждат с капачките надолу. Когато изстинат, се подреждат на рафт в мазето.
Бурканите се стерилизират по сходен начин. Различно е единствено времето, в което се варят.