Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се отглежда петуния и какво лекува

02 април 2022, 16:10 часа

Едва ли има жена, която да не харесва това цвете. Можете да го видите по первазите на прозорците, балконите, градинките пред блока и изобщо навсякъде, където може да се посади. Това е едногодишно растение от рода картофови. Името му идва от Бразилия и означава „тютюн“, заради огромната им прилика.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Растението цъфти от май до юни и се размножава през февруари-март чрез семена. Грижите за нея не са толкова сложни, затова е подходящо растение и за начинаещи градинари.

Как се сади?

Можете да я садите от семена или резници. Със семена саденето започва още от януари на закрито. Почвата трябва да бъде богата на хранителни вещества, но и лека. Такава почва е торфа. Засяват се на голямо разстояние, не е нужно да се заравят семената, просто леко ги притеснете в почвата. Разсад се прави в отопляеми парници или в полиетиленови оранжерии през февруари – март. При домашни условия разсяването се прави директно в цветната леха през април. Така си спестявате местенето от един съд в друг и не накъсвате младите коренчета, които все още са със слаби връзки.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Каскадните сортове се произвеждат от резници. Още от разсад изискват умерено поливане и добре запасени с хранителни елементи почва, както и обилно огряване от слънцето. За да красят балкона през цялото лято, то е добре петунията да бъде засадени в самополивни сандъчета. Така няма опасност да прекалите с поливането и се развива добра коренова система. След като се развие петунията има достъп до двойното дъно, където постоянно има вода и така се хидратира, когато ѝ е нужно.

Торене

За да се радвате на петуниите, трябва да ги торите редовно. Това става една седмица, след като сте ги засадили на новото място. На всеки 7-10 дни се тори с комплексни торове, които са богати на калий, като торенето продължава до август. Ако използвате обаче недостатъчно изгнил тор или азотен такъв, ще намалите цъфтежа.

Поливане

Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет

Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет

Полива се подложката на съда за засяване или чрез пулверизатор. Температурата на водата трябва да бъде 20-22 градуса. Поникват за 7-10 дни, а младите растения пикират 1-2 пъти, а като се изнасят в саксия да са по 7-8.

Кога и как цъфти

Петунията обича слънцето, така че ако искате да имате красиво и здраво растения, поставете я на огряно от слънцето място. Подходящи са песъчливите и глинестите почви, но и всяка една различна от тях е плодородна за цветето. Ако почвата е с висока киселинност, то внесете вар (до 200-300 грама на всеки кв. м.)

Това цвете цъфти от май до късна есен в красиви цветове. На пазара можете да откриете и различни разновидности или кръстоски между няколко вида.

Съвет за градинарите

Петунията обича светлината, както вече стана ясно. Не е капризно цвете, но ако я отглеждате в саксии, то трябва ги подхранвате редовно с комбиниран тор. Не обичат вятъра, затова изберете място на завет, също така ги пазете и от силния дъжд. В началото поливайте умерено, а през лятото не допускайте да изсъхне почвата, тъй като листата ще прегорят. Подхранват се най-често с калиеви торове. Пръскат се периодично срещу въшки, белокрилки и брашнеста мана. Почиствайте ги редовно от прецъфтели цветове и жълти листа. Ако цветята започнат да повяхват или листата започнат да пожълтяват – намалете поливането, тъй като става дума за загниване на корените.

Какво лекува?

От листата на петунията се прави лекарство за безсъние, според народните лечители в Коста Рика. Приготвяте се под формата на чай от накълцани листа, но не се залива с вряла вода, а само с топла. Престоява 25 минути, без да се покрива. След това прецежда, подсладява се с кленов сироп и се добавя ванилия за аромат. Хубаво е чаят да се пие бавно и на малки глътки. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес