Кареа (славянското име Карен) е столица на Атонската монашеска държава. Основана е през 9 век и представлява селище, състоящо се от монашески жилища, разположено в центъра на полуостров Атон. В исторически план се споменава под различни имена, като „Царски манастир на Пресвета Богородица Карея“ и др.
В Кареа има 20 конака (представителства) на манастири, а в центъра на града се намира сградата на управлението на Света гора, в която се събират 20 представители на господстващите атонски манастири.
Централният храм в Кареа се нарича Протат. Посветен на Успение Богородично (чества се на 15 август), той е основан в края на 9 век и е най-старият храм на Света гора, но не представлява образец за останалите катедрални църкви, поради факта, че се различава от тях архитектурно. Удивителните стенописи на храма са изписани от известния иконописец Мануил Панселин. В Протата се пази и чудотворната икона на Божията майка.
Срещу храма се намира антична кула, в която се помещава библиотеката на Светия Кинот. Тук се пази най-ценната реликва - Първата грамота (Типикон) на Света гора, написана върху козя кожа и поради това носеща името "Трагос" ("Козел"). Библиотеката разполага и с над сто ръкописни кодове, както и с хиляди печатни книги.
Защо не се допускат жени на полуостров Атон в Гърция?
Поради бурното море лодката се разбила близо до днешния манастир Ивирон.
Божията майка изплувала на брега и се въодушевила от дивната красота на планината, благословила я и замолила Сина си да превърне това място в нейна градина.
Изведнъж дочула глас:
"Нека това място да бъде твое наследство и твоя градина, рай и небе и спасение за онези, които търсят спасение."
Оттогава планината е посветена на Света Богородица като нейна градина. В нея не се позволява присъствието на други жени освен Божията майка.