Всяка година Сирни заговезни се отбелязва по различно време. Това е така нареченият подвижен празник. През 2022 година Сирни заговезни се отбелязва на 6 март, 49 дни преди Великден.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Празникът винаги е в неделен ден, една седмица след Месни заговезни. Това е и последният ден, в който човек може да консумира храни от животински произход, с изключение на месо. Обикновено на трапезите се сервират варени яйца, халва, мляко, масло, баница със сирене, питка със сирене, печени ябълки, ядки и други.
Един от най-важните обичаи на Сирни заговезни е искането на прошка. Този обичай съществува от векове.
Пости 2022 – всичко, което трябва да знаем за тях
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Прошката си взимат младите от старите, младоженци от кумове, деца от родители. Когато искат прошка, те се навеждат да целунат ръката на човека, от който я искат. Винаги се изричат думите: „Прощавай!“. В отговор на тях се казва: „Господ да прощава, простен да си!“
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
В днешно време този обичай продължава да се спазва в почти всяко едно българско семейство. Има и много други традиции, които биват почитани. Паленето на огньове е една от тях. За съжаление обаче в някои краища на страната се палят и гуми, което не е никак желателно, тъй като се създава предпоставка за пожари.
Сирни заговезни е последният ден преди най-големия пост през годината - Великднески. Тази година празникът се отбелязва на 6 март!