Лятото е време не само за прохладни горски приказки, солени морски приключения, излежаване пред телевизора и безкрайни забавления с приятели, но и за почистване на дома, малки ремонти или дълго отлагани досадни домакински задължения като почистването на килимите.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Макар през лятото да не се нуждаем от тях, не бива да забравяме, че зимата предстои, а топлината, която осигуряват, си струва да ги подготвим. Естествено се нуждаят от освежаване, но далеч не всички имат възможност да се възползват от професионално почистване, тъй като това е свързано с време, физическа подготовка, ако килимите са тежки, наличие на средства за заплащане на услугата и на превозно средство, за да бъдат закарани до мястото за изпирането им.
Много по-лесно и бързо е почистването им на място, което може да бъде толкова ефективно, колкото професионалното, ако знаете тайните на чистите килими – как се премахват досадните стари петна, как да освежим цветовете и как да премахнем напоените в тъканите неприятни миризми, за да ухаят отново килимите великолепно.
Не го навивайте на руло не го крийте в мазето - ето как да изперете стар килим
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Как сами да почистим килима на място – изпробвайте тези трикове
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
За съвършено чисти килими, изглеждащи и ухаещи така, сякаш са прани от професионалисти, се нуждаете от дълбоко почистване, което може да направите и на ръка върху застеления килим. Дълбокото почистване цели да проникнат почистващите препарати дълбоко в тъканите, да достигнат и най-скътаните участъци и да почистят съвършено влакната, които са далеч от повърхността.
За целта е важно да знаем как да почистим килима на място – сами, с минимум усилия и с почистващи средства от кухнята, а не с химия. Може да следвате нашите съвети и стъпки за лесно, ефективно и бързо почистване на килимите на място.
1. Освободете се от мебелите
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Дори да считате, че е по-бързо и лесно просто да местите шкафовете върху частта от килима, която не обработвате в момента, бързо ще се убедите, че грешите. Най-лесно ще ви бъде, ако няма нищо върху килима. За тежките мебели ще ви е нужна помощ или просто работете около тях и изобщо не ги местете. Това обаче е краен вариант, ако наистина няма на кого да разчитате за изваждането на мебелите, тъй като системното непочистване на част от килима – тази под тежките мебели – ще доведе до захабяването му, поради натрупване на прах и мръсотия.
2. Освободете се от праха
Преди да започнете дълбоко почистване на килима на място и борбата с петната и поетата миризма, почистете стандартно килима – с прахосмукачката, като целта е да премахнете както прах, така и косми и други замърсявания от тъканта.
5 съвета да изберем килим за хола, така че да е стилен и модерен
3. Използвайте умно препарата
Колкото повече време го оставите да подейства след нанасяне, толкова по-малко усилия ще са ви нужни и по-малко търкане. Максимална ефективност осигурява нанасянето върху повърхността на килима, оставянето му да подейства, последвано от втриването на препарата дълбоко в тъканите. Така мръсотията ще бъде разградена, а за вас остават малко усилия, вложени в търкане, и качествено подсушаване на килима. Престояването на препарата гарантира и отличен аромат на килимите ви, ако препаратът е ароматизиран.
4. Работете с ума си
Припомнете си как миете зъбите си – работите във всички посоки и дори в кръг. Така следва да почиствате и килимите, тъй като обработването им в една посока е недостатъчно. Нанасянето на препарата е винаги във всички посоки, а след като престои обработката е само в една посока, като това ще помогне мръсотията да се събере в единия край, а не да я разнасяте по целия килим. Осигурете си качествен помощник, когато се нуждаете от решение на задачата как да почистим килима на място – подходяща четка, която да е достатъчно твърда, за да почисти добре, но не прекалено, за да не унищожи влакната на килима.
5. Победете петната
Тук е мястото да приберете портмонето си и вместо покупката на препарат да отворите кухненския шкаф, за да откриете най-ефективното средство срещу петна – содата за хляб. Тя е популярна с почистващите си свойства, които с лекота се справят както със замърсявания в банята като котлен камък, така и с петната върху тъканите.
Содата се забърква на каша с вода и се нанася върху петната или се наръсва, оставя се да престои и после се обира с прахосмукачката. Содата е ефективна за петна с различен произход, но винаги тествайте домашно забърканото средство за борба с петната, както и всяко средство от магазина, върху малка част от килима, която не е видима, за да сте сигурни, че няма да обезцвети тъканта или да нанесе щети върху нея.
Друго средство за почистване на петна от кухнята е оцетът. Разредете го с вода 1:1 и напръскайте петната. Оставете да подейства 20-тина минути, а след това изтъркайте и попийте остатъците с чиста кърпа.
6. Изсушете килима
Използвайте чисти сухи кърпи и силата на течението, за да подсушите максимално килима. Не го използвайте, преди да е напълно сух.
7. Завършете с прахосмукачка
Този съвет има своето обяснение – прахосмукачката повдига влакната на килима и го прави отново пухкав.