Мушкатото е дългогодишен любимец на градинарите. То е лесно за отглеждане, цъфти и има прекрасен аромат. Ето как да го отглеждате във вашия дом и градина!
Въпреки че може да стои на открито през по-топлата част от годината, мушкатото обикновено се държи на закрито, за да презимува. Като алтернатива, ако има достатъчно светлина, то може да цъфти на закрито.
Засаждане
През топлите месеци на годината то може да се държи на открито на слънчево място.
Ако държите мушкатото като стайно растение, не забравяйте да го слагате на закрито, когато нощните температури започват да се понижават под 13 градуса.
Когато купувате мушкато, обръщайте голямо внимание на цвета и размера. Здравите листа няма да имат обезцветяване върху или под тях, а стъблата ще бъдат здрави. Не забравяйте да избягвате и всякакви растения с очевидни признаци за вредители. Вредителите по стайните растения включват брашнести червеи, белокрилки и акари.
Поставете растенията в саксии с дренажни отвори, за да избегнете гниене на корените.
Използвайте добре дренираща смес за засаждане (не тежка, глинеста почва), когато засаждате в съндъци. Мушкатото не обича да седи във влажна, уплътнена почва.
За максимален цъфтеж, поставете растенията в зона, където те ще получат 4-6 часа слънчева светлина.
Грижи
Оставете почвата да изсъхне до известна степен между поливанията, след това поливайте обилно.
През зимата поливайте много по-малко, но не оставяйте корените да изсъхнат напълно. Мушкатото се чувства най-добре, когато има период на покой през зимните месеци, през който те използват по-малко вода и не растат много.
По време на активните месеци на растеж, торете на всеки 2 седмици. Използвайте водоразтворим тор. Не торете през зимата.
Мушкатото може да се засади отново през пролетта, за да се насърчи нов растеж - или ако изглежда, че трябва да се освежи.
Мушкатото, което е прекарало лятото на открито, може да се държи като стайно растение, при условие че получава много слънце. В северните климатични условия слънцето може да не е достатъчно силно в края на зимата, за да стимулира пъпките на някои сортове.
Преди първата есенна слана, повдигнете растенията и с помощта на остър, чист нож отрежете стъблата на около 6 до 8 инча. Те не трябва да трябва да поддържат много листа в среда с ниска слънчева светлина, в която предстои да навлязат. Запазете няколко стъбла като резници, за да се вкоренят - лесен начин за размножаване на вашите растения.
Присадете „майчиното растение“ във възможно най-малката саксия - достатъчно, за да се поберат корените - като използвате обикновена почва за засаждане.
Дръжте растенията на сянка за една седмица, след това ги поставете на слънчево място (те се нуждаят от цялото слънце, което могат да получат) и ги дръжте на хладно.