Дестилация на алкохол и нейните видове. Процесът представлява проста дестилация на каша (плодовия материал). След като се нагрява в специален съд, той постепенно се изпарява и се просмуква от уреди под формата на алкохолни пари. Там се охлажда и кондензира, превръщайки се в течност. Изходът е дестилат - тоест частта, която не се е изпарила, със средна сила 60-70 градуса. Ако е необходимо, може да се дестилира по този начин още няколко пъти, за да се увеличи алкохолното съдържание.
Първите получени 100 грама се отличават с висок градус на ракията, наречена „първак“ и голям процент вредни примеси под формата на естери, алдехиди и летливи киселини. Следователно, като правило, те се ползват за разтривки, но не се консумират. Хем е вредно, хем не е със същата сила.
Втората неизползваема част се нарича "опашка" или патоки. Съдържа метанол и фузелни алкохоли, има неприятна миризма и се получава след като силата на напитката падне до 40%. За разлика от "първака", тя може да се използва за вторична дестилация.
Защо произходът на думата "ракия" е свързан с изпотяване?
Дестилацията може да бъде:
· Проста - това е обикновена дестилация без разделяне на „първак“ и „патоки“. В крайна сметка такъв продукт съдържа 25–30% алкохол и значително количество примеси, така че процесът често се повтаря;
· Фракционен или фракционен - включва разделяне на дестилата на части според състава на фракциите. В резултат на това остава само „сърцето“, което е годно за консумация. Степента на пречистване е доста висока, а алкохолното съдържание е 50–70%;
· Пара - за дестилация се използва парогенератор. Позволява ви да получите напитка с изключително качество. Единственият недостатък е необходимостта от свободно място за самата инсталация;
· Двойна дестилация - като правило, подходящо след проста дестилация, а също и ако трябва да увеличите процента на алкохол. Така след вторична дестилация обемът му се увеличава до 60%. И след третия път можете да постигнете пълните 80%. Като цяло процесът ви позволява да получите 96% каша, но всички примеси ще останат в нея.
Какво е перфектното съотношение захар-вода за ракия?
Как най-лесно да вдигна градуса на ракията?
Ако имате 10 литра ракия с алкохолен градус 55 градуса, а искате да ги направите 40 градуса, тогава трябва да направите това:
Умножавате 10 х 55 = 550
Разделяте на градуса, който искате да постигнете - 550 : 40 = 13,75
Изваждате от това число количеството на ракията ви в момента 13,75 - 10 = 3,75 литра.
Получавате количеството вода, което трябва да долеете – 3,75 литра.