Гнилите плодове или зеленчуци представляват риск за здравето. Тяхното изхвърляне е загуба на храна и пари. Междувременно има начини да поддържате продуктите си свежи по-дълго – и невинаги е необходимо да се съхраняват в хладилник. Ето няколко от тях.
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
1. Нарежете върховете на морковите
Храненето отнема хранителните вещества и свежестта на корена на моркова, така че е добре да го отрежете, преди да го поставите в хладилника. Съхранявайте морковите в хладилника в найлонов плик в долното чекмедже за зеленчуци – трябва да се запази няколко седмици. (Не изхвърляйте пресния морков - от него може да се направи песто, подобно на песто от коприва).
2. Дръжте бананите на хладно
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Слънчево място и влажен, топъл въздух ускоряват покафеняването на бананите. Освен това ги дръжте далеч от други храни, защото те ускоряват узряването им. За да удължите срока на годност на узрелите банани, можете да ги поставите в хладилник – това ще удължи срока им на годност с няколко дни. Въпреки че кората може да е на петна, вътрешността все пак ще бъде вкусна.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
3. Замразете джинджифила
Трудно е да използвате цяло парче джинджифил, което купувате – част от него винаги се разпада – въпреки че в хладилник джинджифилът може да се съхранява до няколко седмици. За да удължите това време, си струва да го замразите. Предварително го накълцайте, настържете или нарежете на филийки (не е нужно да го белите) и го увийте във фолио или го сложете в плик. Ще остане във фризера поне 3 месеца.
4. Дръжте лука на проветриво място
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер
Добрата циркулация на въздуха е от ключово значение за това продуктите да не изгният. Лукът се съхранява най-добре на сухо място, без фолио. Лукът, закупен в мрежесто фолио, може да бъде закачен на кука в килера (ако имате такъв) или в шкафа, където съхранявате зеленчуците си. Направете мрежа от стари изпрани чорапогащи – просто хвърлете лука в крачолите и ги закачете, за да циркулира въздухът.
5. Увийте целината във фолио
Целината се състои почти изцяло от вода, както и повечето зеленчуци. Освен това е чувствителна към етилен, газът, отговорен за узряването. За да не увехне целината, увийте я плътно във фолио и я охладете в чекмеджето за зеленчуци. Или можете да я увиете в хартиена кърпа и да я поставите в найлонов плик. Трябва да се съхрани за няколко седмици.
6. Съхранявайте лимоните в плик
Съхраняването на лимони, лайм и други цитрусови плодове на кухненския плот е идеалният начин да ги изсушите. Ако обаче ги сложите в плик от фолио, затворите ги плътно без въздух и ги приберете в хладилник, ще са сочни до месец.