Не е тайна, че в автомобилния свят навечерието на есенно-зимния сезон е неразривно свързано със смяната на гумите. Това е изключително важно за безопасността на водача и предотвратяване на инциденти на пътя при лоши метеорологични условия.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Но къде и как да съхраняваме летните гуми през студеното време? Как да ги предпазим от повреда и деформация? Струва ли си да се грижим за тях по някакъв специален начин?
Внимание! Не се препоръчва да съхранявате гумите с джанти във вертикално положение, понеже, ако гумата спадне (загуби налягане), деформационното натоварване ще се увеличи значително поради допълнителното тегло на джантата - и гумата може да загуби кръглата си форма. Ако няма друга възможност, тогава трябва редовно да завъртате колелата, като променяте мястото на натиск върху гумата.
Гумите с джанти могат да се съхраняват окачени на куки или стена, специално оборудвани за това. Също може да се съхраняват и в хоризонтално положение една върху друга. Но в никакъв случай повече от 4-5 броя, тъй като по време на такова дългосрочно съхранение значителното странично натоварване ще деформира гумата.
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Колко години е животът на една автомобилна гума?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Допуска се да съхранявате летни гуми без джанти за не повече от един месец една върху друга с обща височина не повече от 2 метра (това са приблизително 8-10 гуми накуп, в зависимост от размера им). Да се окачват на куки без джанти категорично не се препоръчва - тъй като това не само може да наруши геометрията на колелото, но и вътрешната гумена повърхност може да бъде повредена!
Гумите без джанти трябва да се съхраняват изправени на стелажи, върху равен под без остри издатини или на палети. В този случай трябва да се осигурят условия за предотвратяване на деформация на страничните стени на гумите. Те трябва да се обръщат редовно (на всеки 4 седмици), като се променя опорната зона, за да се поддържа правилната геометрия на колелото.
Още няколко съвета как да съхранявате летните гуми!
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Подгответе летните си гуми за „зимен сън“. Тази сезонна грижа за тях започва с простички действия: почистете ги от замърсявания и ги измийте старателно. След това пристъпете към оглед.
Важно е да проверите целостта на гумата и дали има дефекти или пукнатини по повърхността й. По принцип трябва да определите дали този модел е подходящ за по-нататъшна употреба и трябва ли да се занесе в център за гуми. Автомобилните познавачи съветват преди да зазимите гумите, да поставите маркировки върху тях, които ще опростят следващата смяна. Например, използвайки съкращенията „ЗЛ” и “ПД”, няма как да забравите, че това са „задна лява“ и „предна дясна“ гума.
За какво да внимавате при покупка на гуми втора употреба
Погрижете се за помещението (гаража). За да се запази качеството и функционалността на каучука, микроклиматът в помещението трябва да се контролира, като се поддържат оптимални нива на температура и влажност. Гумите се чувстват комфортно на сухо и тъмно място, което трябва да се проветрява редовно и да се пази от слънчева светлина. Допустимият температурен диапазон е от -30ºС до +35ºС. Идеалното ниво на влажност: 50-80%.
Пазете гумите от вредни въздействия. За да избегнете неприятности, по-добре е да не съхранявате гумите заедно с предмети, изработени от материали, които са податливи на окисляване, огън или корозия. Дръжте далеч от тях петролни масла, разтворители и други потенциално опасни вещества.
Въобще, полагайте грижи за гумите си. Грешка е да се смята, че гумите за лятото не изискват специално внимание през зимата. Именно и точно през зимния период истинският автомобилен ентусиаст продължава внимателно да следи състоянието на гумите. Той трябва да бъде като скулптор, който издухва и най-малката прашинка от своето творение; или да прилича на композитор, който се старае да не допусне нито една фалшива нота в своята партитура.