Всеки взема лоши решения. Дори и най-умните хора понякога грешат. И причината за това може да бъде както провал в логическата програма, така и влиянието на емоциите. Защо грешим, обяснява професор, доктор на философските науки Алексей Гурянов.
Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време
Още: Защо стомахът ви издава странни звуци? Истината ще ви изненада
Нека да разгледаме 10-те най-често срещани грешки в мисленето.
1. Логика с две стойности
Нашето мислене работи в рамките на двузначна логика, където има само черно или бяло, истина или лъжа, наши собствени или чужди, и не виждаме други възможности. Каквото и да твърдим, обратното се отрича в същото време.
Още: Как да не бъркаме правописа на сложните думи на български?
Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди
Изкривяването като опростяване се коригира най-трудно, защото се корени в самата способност за мислене. По-добре е да избягваме категоричността.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
6 типични грешки в общуването с мъж, поради които раздялата е неизбежна
2. Бързи заключения
Правим тази грешка, когато не разполагаме с достатъчно информация. Разчитаме на три-четири факта, потвърждаващи някаква тенденция, и правим извод.
Още: За размножаване на орхидеи - ето какво задължително трябва да знаем
Още: Какви тънкости има готвенето в алуминиеви съдове?
Проучете въпроса, съберете повече информация, намерете статистика и едва тогава направете изводи.
3. Персонализиране
Това е свеждането на проблем до едно решение. Тъй като мисленето е насочено към намиране на главното и отсичане на второстепенното, а главното ние, хората, разбираме като едно нещо, от което зависи всичко, ние лесно попадаме под влиянието на персонализацията.
4. Доверие на авторитетите
Не трябва да се доверявате на всички "експерти" без изключение. За да определите дали даден източник на информация заслужава доверие, задайте си следните въпроси: Той експерт ли е в областта, в която говори? Той независим и обективен ли е? Какво потвърждава неговата компетентност? Има ли експертни доказателства в подкрепа на тези заключения?
5. Пристрастие
Хората изключително неохотно променят идеите си и е по-вероятно да направят промени в паметта си, за да я приведат в съответствие с техните идеи, отколкото да променят самите идеи.
Кои са най-честите грешки при пестенето на пари?
6. Проверка
Мисленето е абстрактно и за да не загуби връзка с реалността, то се нуждае от потвърждение. Фактите изглежда са най-ефективният начин да подкрепите всяка мисъл.
За да сте сигурни, че вашият пример потвърждава правилото, не търсете потвърждение, а контрапримери, които могат да разклатят мнението ви.
7. Шаблонно мислене
Свикваме да вървим по утъпканите пътеки и в мисленето. Така че човек е "привързан" към обичайното използване на нещата и не му хрумва, че те могат да бъдат използвани по различен начин.
Според нашия експерт нестандартните решения на проблеми ви позволяват да видите и оцените не само алтернативни възможности, но и да развиете творчески подход към много неща.
8. Идентифициране на причинно-следствени връзки с хронологични
Демагозите обичат тази техника, особено в спорове. В ежедневието се проявява много просто. Смятаме, че някакво събитие, което ни се е случило преди провалът да го е причинил.
9. Слаби аналогии
Нашият мозък се нуждае от аналогии, за да представи сложна информация в проста визуална форма, така че това е едно от най-разпространените мисловни умения. Това е начин да се разбере новото на базата на вече известното.
10. Ефект от предишни знания
Знанията и опитът, които сме натрупали, имплицитно влияят върху последващите ни решения, дори и да няма достатъчно основания за тези решения. Хората често са недоверчиви към всичко непознато и неочаквано, а всичко познато се свързва с надеждно.