Много хора обичат да преиграват ситуация, която вече се е случила в главите им, мислейки, че е трябвало да постъпят по различен начин или че е трябвало да кажат нещо подобно, вместо това, което са казали. Но има ли смисъл от тези мисли?
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Звучи ли ви познато? Да, всеки от нас може периодично да мисли за възможни сценарии за развитие на събития от миналото - „какво би станало, ако...“. Или повтаряне на разговор с шефа ви отново и отново, когато не сте получили желания ефект.
Психолозите наричат подобни натрапчиви мисли руминация или умствено дъвчене. По правило, хората „дъвчат“ минали решения и действия, когато нещата в настоящето не вървят добре и има тъга в сърцето.
Още: Емоционални детективи - тези зодии винаги знаят какво мислиш!
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Но машина на времето все още не съществува, така че преследването на натрапчиви мисли за това, което някога сте направили или, обратно, не сте направили, но е могло да бъде, е безполезно упражнение. То не решава съществуващите проблеми, не може да промени миналото ви и няма да ви направи по-щастливи. В същото време се изразходват много време и усилия за такава умствена дъвка.
Нека да преминем към фактите: вече сте направили този избор. Всички. Точка. Да, можете да си помислите: „Ами ако бях постъпил по различен начин?“ Но какво ще ви донесе това? Нищо. Вие все пак живеете в реалност, която вече се е случила.
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Разбира се, никой не е отменил саморефлексията, анализа на събитията и работата върху грешките - човек може и трябва да прави изводи от случилото се. Но, според психолога, новият опит, придобит от ситуацията, и постоянните мисли за това какво може да е различно са две различни неща.
За да спрете да живеете в миналото и да не се лишавате от ценна енергия в настоящето, трябва да осъзнаете и да повярвате, че в тази ситуация сте взели единственото възможно решение според обстоятелствата.
Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Още: 5 признака, че можете да четете мисли
И не е нужно да се унижавате. Запомнете: важен е не толкова изборът, а как живеете с него сега.
Как да се отървем от натрапчивите мисли
Не се опитвайте бързо да се отървете от мислите. Това е невъзможно да стане веднага. Свикнете малко с тях и постепенно, стъпка по стъпка, насочете вниманието си към други по-важни въпроси.
Още: 6 капана, които ни пречат да бъдем щастливи
Измислете утвърждаваща фраза. Например, „Моето минало е моят опит. Мога и искам да променя бъдещето." Веднага след като започнете да се връщате назад в мислите, кажете тази фраза, за предпочитане на глас. Не веднага, но постепенно мозъкът ще „утвърди“ друго убеждение.
Метод "гривна". Носете гривна на ръката си и щом забележите, че същата мисъл се повтаря в главата ви, сменете гривната на другата си ръка. В същото време мислено се похвалете, че сте хванали своята „дъвка“. Постепенно ще стане по-лесно.