Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да спестите пари, при покупка на хранителни стоки

31 август 2021, 23:00 часа

Импулсивните покупки водят до факта, че някои от закупените продукти след това просто се изхвърлят и това силно подкопава бюджета.

Приблизително 20% от храната, закупена от магазини за хранителни стоки, никога не попада на масата ни за хранене, което означава, че някои от покупките се изхвърлят в кофата за боклук. Ендокринологът Анна Кривошиева говори за това какви фактори допринасят за купуването на ненужна храна.

Какво стои зад импулсивната покупка

"Печеливши" оферти и промоции. На пръв поглед промоции като „два продукта на цената на един“ изглежда спестяват бюджета, но го подкопават. Най -вероятно няма да имате време да използвате двойно количество продукти поради предстоящия срок на годност, така че привидно печеливша покупка ще се озове в кофата за боклук.

Полуготовите храни, закуски, барове, крутони и чипс също не предвещават нищо добро за вас и вашия бюджет. Изглежда, че купувайки готови продукти, вие не само ще улесните живота си (в случай, че някой ден не сте в настроение да готвите), но и ще спестите от продукти, които могат да станат съставки в ястията. Това мнение обаче също е погрешно. Диетологът казва, че висококалоричните храни по-често седят в хладилника до срока на годност.

Друга съмнителна покупка са редки подправки, сосове и кисели зеленчуци. Такива продукти ще ви трябват само веднъж и след това те ще съберат прах по кухненските рафтове и ще чакат в кутиите.

Закупени на едро или в количество. Едва ли някои от тези продукти някога ще ви бъдат полезни и ако имате нужда от тях, тогава това няма да е първата свежест.

Като цяло храната се разваля не само поради неправилно съхранение, но и поради неправилна оценка на нейните нужди. Идваме в магазина „гладни“, така че ни се струва, че много продукти ще намерят приложение в кухнята.

Как можете да станете по-рационални?

Планирайте храненията си, направете списък за пазаруване. Тези методи ще намалят риска от неправилно преценяване на вашите нужди. Опитайте се да съставите меню от ястията, които бихте искали да сготвите, и чак тогава отидете в магазина. Това ще ви помогне да определите кои съставки са ви необходими и, разбира се, можете да намалите разходите си.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес