Първото нещо щом стъпите вкъщи и събуете обувките, е че трябва незабавно да ги почистите от мръсотията, като най-подходяща за кожата е мокра кърпа от микрофибър е подходяща за кожата, която обаче не трябва да миете на чешмата.
Велурът и набукът трябва винаги да се чистят сухи и то не със салфетка, а със специална гумена четка, като това важи и за текстила и синтетичните материали, като при тях ще свърши работа и обикновената четка.
15 трика, които държат дрехите и обувките в топ състояние
Петна от сол могат да бъдат преборени с разтвор от оцет и вода или специален почистващ препарат разбира се.
Също така, преди всяко ваше излизане, трябва да изсушите напълно обувките си, така че избягвайте да носите едни и същи обувки всеки ден. Важно е те да изсъхнат естествено, така че оставете сешоара за косата си.
Естествените материали ще станат груби, ще се появят гънки и дори пукнатини и при изкуствените също могат да се появят пукнатини, а и лепилото може да се отдели.
Можете да ползвате дървени блокове, абсорбиращи добре влагата или дори вестници, за да запазят формата си. Отопляемата постелка и сушилнята за перални също биха били полезни.
Другото което е, че сухите обувки трябва да бъдат третирани със защитни средства, като при кожата ще свърши работа крем с норкова мазнина, помагаща на обувките и материала им да оцеляват на температурни промени. При велура и набука използвайте продукти с бадемово или бамбуково масло.
Изненадващи начини да премахнете драскотините по светлите обувки
Общото при всички, независимо от материала на обувките е, че в края им трябва да се нанесе водоотблъскващ спрей.
Добре е да се погрижите за обувките си предварително, около половин час преди излизане, защото всеки продукт има нужда от време, за да се усвои.