Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да се преборим с умората през зимата?

13 януари 2022, 10:20 часа

Зимата е мрачен сезон, в който силата на слънчевите лъчи не е толкова силна, а и ги виждаме рядко зад облаците. Наред с много други фактори, които ще разгледаме, това често е причина за депресивни състояния, отпадналост и липса на енергия.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 2 февруари /валутен калкулатор/

Сбогом на умората: Как да възстановим силата си?

Правилното хранене

Започнете деня си правилно. От огромно значение е как се храним в първите часове на деня, за това как ще продължи той. Ако закусваме с мазна баничка или кифла с огромно количество захар, то това натоварва и стресира тялото ни. Най-голямата грешка е да започваме сутрините с обилно количество въглехидрати и захар, защото това вдига бързо нивата на инсулин и така чувстваме глад за сладко или генерално повече апетит през деня.

Наблегнете на протеина, бавните въглехидрати и полезните мазнини. Сутрин най-оптимално е да се хапва храна богата на желязо и витамин С и да се консумира кафе 20-30 мин след това, защото то пречи на усвояването на желязото.

Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи

Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски

Примерна закуска би била: яйца със спанак и сирене и киви за десерт.

Недостиг на витамини

Добре е да знаем от какъв недостиг страда тялото ни, защото това е честа причина за чувството на преумора и сънливост. Хората предразположени към анемия имат недостиг на желязо, калций и магнезий, които влияят на дневната им активност.

Магнезият е изключително важен за тялото, защото управлява множество процеси в организма. Добре да се приема сутрин и вечер преди сън, защото го регулира и успокоява нервната система.

Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи

Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат

Сън

Ако не се наспиваме, то е нормално да се чувстваме отпаднали и изморени. Всички сме чували за известните съвети: изключвайте екраните няколко часа преди сън, спете на оптимална температура, стойте хидратирани, но се фокусирайте и върху кофеина. Не приемайте кафе, зелен чай, черен чай или ройбос 2-3 часа преди сън. Не се хранете поне 4-5 часа преди лягане и ако взимате добавка за сън, се фокусирайте върху максимално естествени такива – ашваганда, магнезий, сладък корен.

Британска лекарка открои две причини за постоянна умора

Кофеинът под контрол

Кофеинът може да ви доведе до порочен цикъл, в който се чувствате изморени, пиете чаша кафе, ободрявате се за няколко часа и после процесът се повтаря. От друга страна, колкото повече приемате, толкова по-превъзбудени ще сте вече и мозъкът ви няма да може да си почива и да се възстановява оптимално или ще имате проблеми със заспиването.

Опитайте да се ограничите до една чаша дневно, а ако искате малко повече енергия следобед – не посягайте към кафето, а си направете чай или изяжте плод. Ще ви освежи без да предизвиква излишен стрес в нервната ви система.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Панова
Петя Панова Отговорен редактор
Новините днес