Представете си, че току що сте били на среща с важен за вас клиент и всичко е минало, както сте желали. Комуникацията ви е била лека, преговорите са минали, както вие сте си представяли и сделката е сключена. Но на път за вкъщи започвате да си мислите: Ами ако те разтурят споразумението? Ако аз съм се представил лошо? Ако всичко е било само постановка? Ако те не харесат работата ми?
Това са натрапчивите мисли. Те могат да провалят всяко ваше постижение и да го превърнат в омагьосан кръг от мрачни мисли. Те са като червеи, разяждащи вашето щастие.
Звучи ви познато? Ето как да се отървете от тях през следващата година:
9 съвета, с които ще преборите постоянния стрес и тревожност
Какво са натрапчивите мисли?
Това са мисли, които се загнездват във вашето съзнание без вие да ги искате там. Подобно на спирала, те се увиват все повече, докато мислите в тяхна посока. Често те идват и си отиват, но хората рядко си задават въпроса "Защо са там?" Вместо това попадат в техния капан и ги следват.
В медитацията съществува понятието наблюдение. То гласи, че ако започнете да мислите за нещо, което не искате съзнателно, трябва да седнете и да наблюдавате мисълта. Тук вече не участвате в процеса, а сте страничен наблюдател.
Някой път обаче дори това се оказва невъзможно. Тези мисли се загнездват в центъра на вниманието и изискват непрестанен фокус, докато не се превърнат в обсесия. Тогава се чувствате сякаш живота и милите ви с превзети от този натрапник.
Съществуват хиляди, но ето някои примери:
Сексуални
- Карат ви да се съмнявате в собствената ви сексуалност и привлекателност;
- Създават фалшиви сценарии, в които половинката ви не ви харесва вече;
- Създават неподходящи асоциации: например в работна среда;
Свързани с взаимоотношенията
- Създават въпроси у вас дали връзката ви ще проработи и търсят причини това да не се случи;
- Постоянни мисли за съмнение в чувствата на половинката ви;
- Съмнения във вярност;
Свързани със здравето
- Постоянни съмнения във вашето здраве или това на близките ви;
- Постоянно насочени мисли дали не сте болни, или къде и как може да се разболеете;
- Не вярвате на доктори, когато ви казват, че всичко е наред;
Означава ли, че съм лош човек?
Всеки от нас води напрегнато ежедневие и търси грешки и потенциални лоши сценарии. Биологично мозъкът ни вижда само опасността и се опитва да я разпознае, за да се спаси и оцелее.
Ако осъзнавате, че това са мисли непородени от вас, а вклинили се в съзнанието ви и са неистинни и нямате желанието да действате върху тях, то скоро те ще изчезнат. Това не ви прави лоши хора, а напрегнати, опитващи се да решите несъществуваща „опасна“ ситуация.
Стъпки:
Да се справим сами с тревожността в няколко лесни стъпки
1. Научете се да ги разпознавате
Ако правите разликата между обикновения си мисловен процес и порочният кръг от натрапчиви мисли, то вече знаете на кои да обръщате внимание и на кои не.
2. Приемайте ги
Когато натрапчивата мисъл дойде, вие вече я познавате. Мислили сте по нея неведнъж, опитайте се да го приемете като нещо вече преминало.
3. Отвърнете на противника с ирония
Иронизирането е силен инструмент, също както чувството за хумор. Ако например постоянно мислите как ще катастрофирате или винаги се чувствате несигурни в превозно средство – самоиронизирайте се.