Как лесно да различим фалшивото сирене от истинското? Не си ли задаваме този въпрос всички, когато сме изправени пред избора какво сирене да купим?
Съставките, посочени на етикета, може да ви помогнат малко, но съвсем малко. Според няколко проучвания всяко шесто сирене в България е "имитация".
Как се съхранява домашното сирене - това всеки трябва да го знае!
- Разликата с имитациите е основно в цената - евтиното сирене не се произвежда по българските национални стандарти. Не забравяйте да направите 1 кг добро и истинско сирене са необходими от 5 до 9 литра мляко.
- Обикновено сирената с растителна мазнина са на бучки с много тъпи и заострени ръбове, докато истинските сирена имат заоблени ръбове.
- Друг начин да определите дали сиренето, което купувате, е обикновено мляко или друга съставка, е да го накиснете в обикновена вода.
- Едно зряло сирене на пръв поглед трябва да има бял до светложълт цвят, при допир през опаковката не трябва да ви хлътва палецът.
- Истинското сирене не се рони, когато го отчупите се получават заобляния на повърхността.
- Като се среже, повърхността трябва да е лъскава, в противен случай в него има включени много суроватъчни протеини.
- Избирайте сирената на местни производители, които трайно са се наложили на пазара и следете какво е отбелязано на етиката им.
- Ниската цена - рядко ще срещнете качествено сирене на прекалено ниска цена.
- Срокът на годност - винаги предпочитаме даден продукт да е с по-дълъг срок на годност, но е добре да имате предвид, че колкото по-дълга е трайността му, толкова по-голяма е вероятността той да съдържа прекалено много химикали.
- Качественото сирене може да намерите в някоя частна мандра, макар това отново да не ви дава пълна гаранция.
- Специалисти посочват, че когато отчупите сиренето, то трябва да стои на зрънца и в никакъв случай да не е гладко. Ако е гладко, със сигурност е фалшиво.