Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да пестим енергия в кухнята?

04 август 2021, 08:15 часа

Нека да видим как можете да спестите от електричество в кухнята - място, където домакинята трябва да прекарва значителна част от времето си.

Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

1. Икономично пране

Знаете ли, че пералнята е един от най-енергоемките уреди във вашия дом? Не можете без него - това е факт. Единственото нещо, което можете да направите, е да се уверите, че процесът на измиване се извършва възможно най-ефективно по отношение на икономията на енергия.

Правила за енергоспестяване при работа с пералня

Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет

Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

По време на работата на пералната машина около 85-90% от енергията се използва само за нагряване на водата. По този начин, чрез понижаване на температурата на водата за измиване, консумацията на енергия може да бъде значително намалена. Ако перете с топла, а не с гореща вода, можете да намалите консумацията на енергия почти 2 пъти.

За да сте сигурни, че спадът на температурата не влияе върху качеството на прането, не чакайте, докато дрехите станат „изключително замърсени".

Опитайте се да включите машината само когато е достатъчно пълна, не я използвайте "по дреболии". Съвременните перални машини ви позволяват да избирате специални режими за частично зареждане, което пести енергия.

2. Енергийно ефективно готвене

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Има няколко прости начина за пестене на електроенергия при готвене (особено за апартаменти, които имат електрическа печка).

- Винаги използвайте подходящи по размер тенджери и тигани. Тоест, за да изпържите едно яйце относително казано, не е необходимо да слагате огромен тиган на котлона. Разумното използване на съдовете за готвене ще спести енергия.

- При затворен капак водата ще заври по-бързо. По този начин спестявате не само време, но и консумирана електроенергия, свеждайки до минимум "изтичането" на топлина в околната среда.

Не е нужно да сварявате цял чайник, за да си направите чаша чай - това ще бъде загуба. Сварете колкото ви е необходимо. В същото време трябва да се отбележи, че електрическите чайници изразходват много енергия (въпреки че са станали толкова част от живота ни, че домакините не мислят за това).

3. Хладилник и фризер

Разположението на хладилника може да повлияе на неговата енергийна ефективност - това е основно правило. Уверете се, че е защитен от пряка слънчева светлина и не е разположен близо до печката / фурната. Nе забравяйте да оставите няколко сантиметра свободно място зад хладилника за циркулация на въздуха. Не забравяйте да размразявате редовно хладилника, ако е необходимо. Ледът замръзнал по стените, прави фризера по-труден за работа, принуждавайки го да изразходва повече енергия.

Не оставяйте вратите на хладилника отворени дълго време, тъй като студеният въздух „изтича“. И проверете дали изолационното уплътнение по периметъра на вратата не е повредено - "безопасността" на студа също зависи от това.

Не слагайте топла (камо ли гореща) храна в хладилника, тъй като ще отнеме много енергия, за да се охлади. Винаги изчаквайте храната да се охлади, преди да я приберете.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес