Малко храни могат да се сравнят с нежността на текстурата на месото, наситеността на вкуса и приятния аромат на рибата. Прясно уловената риба мирише на свеж океански бриз, а месото и е пълно с вкус. Този вкус вече успешно се запазва както в замразени, така и в консервирани продукти. Всъщност днес замразената риба често е с по-добро качество от пресните продукти: модерните кораби за преработка на риба могат да замразят рибата в рамките на часове след улавянето, докато може да отнеме няколко часа, за да транспортира такава риба до пазара „прясна“.
Как да оценим качеството на прясната риба?
Оценката на качеството на прясната риба е субективна, когато много зависи от зрението и миризмата на оценителя. Доверете се на усещането си, когато избирате висококачествена прясна риба и морски дарове. Единствените инструменти, от които се нуждаете, за да оцените качеството на продукта, са вашите очи, ръце и нос. Тези общи указания за оценка на качеството на прясна риба се отнасят за повечето видове продукти. Нека оценката ви за качеството на рибата се основава на комбинация от всички тези фактори. Ако рибата премине повечето от тези тестове, тогава това най-вероятно е качествен продукт.
Рецепта за вкусна риба с гъби, която да направите у дома
- Висококачествената прясна риба трябва да мирише на море. Силните или неприятни миризми са показателни за проблеми с качеството на продукта.
- Месото на цяла прясна риба трябва да е твърдо и еластично или леко пружиниращо при натиск. Месото на някои видове е по-меко от това на други риби.
- Хрилете на повечето видове риби трябва да са червеникави на цвят. Сиви, бледокафяви или бели хриле показват проблеми с качеството на продукта.
- Очите на рибата трябва да са ярки и прозрачни. Хлътналите или мътни очи може да означават началото на влошаване на качеството. Това правило не винаги важи за видове риби с малки очи, като сьомгата.
- Цялата риба трябва да е ярка и лъскава, а люспите й да останат практически непокътнати. Люспите трябва да прилепват плътно към кожата.
- Филетата и пържолите трябва да са сочни, твърди и прясно нарязани. Месото трябва да е почти полупрозрачно, за да създаде впечатлението, че виждате през него. По месото не трябва да има синини и зачервявания от остатъците от кръв.
- Предварително опакованите рибни филета трябва да съдържат минимум течност. Качеството на рибата в течността бързо се влошава.
На какво трябва да обърнете внимание, когато избирате риба в магазина:
- Замразените продукти трябва да се съхраняват в херметически затворени опаковки или трябва да бъдат защитени от кислород чрез ледена глазура или вакуумирана опаковка.
- Прясната риба и морски дарове трябва да се съхраняват върху лед.
- Винаги дръжте прясна цяла риба с две ръце. При рибата, под действието на собствената си тежест в изправено положение, гръбначните прешлени могат да се отделят и главните артерии да се разкъсат, в които все още може да има кръв, въпреки факта, че рибата може да е вече изкормена.
- Обърнете внимание на „рибната“ миризма в магазина, като правило това показва липса на санитарни и хигиенни мерки.
След като закупите замразена риба от магазина, обърнете внимание на процеса на размразяване. Бавно размразявайте замразената риба, за да сведете до минимум загубите от сока и да запазите вкуса, аромата и текстурата на месото. Най-добри резултати се постигат, когато продуктите се размразяват при температури между 0°C и 2°C.