Италиански археолози откриха перфектно запазени неврони в една от жертвите на изригването на Везувий, случило се през 79 г. сл. Хр.
„Това е безпрецедентно откритие. Изглежда, че изригването е "замразило" мозъчните клетки на жертвата и те са останали такива дори след 2000 години“, обяснява археологът и криминалист Пиер Паоло Петроне.
Това откритие е ценно не само защото е археологическа рядкост, но преди всичко, защото позволява да се определят подробно етапите на вулканичното изригване и, сравнявайки ги със свидетелствата на съвременници, да се види какво се е случило с жителите на скандалния Помпей при изригването на връх Везувий.
"Това са елементи, които могат да ни помогнат. Чрез възстановяването на миналото, можем да предвидим и да определим мерки за защита срещу изригването на всеки вулкан в света в бъдеще", каза Петроне.
Планината Везувий над Неаполския залив все още е активен вулкан и досега са регистрирани 50 изригвания, от които най-разрушителното е през 79 г. Тогава два древни града, Помпей и Херкуланеум, са напълно унищожени и превърнати в пепел, заедно с хората в тях. По-късно учените установяват, че изригването на Везувий през 1979 г. е освободило 100 000 пъти повече топлинна енергия от двете атомни бомби, хвърлени от американската армия в Хирошима и Нагасаки, Япония през 1945 г, пише БГНЕС.