Става дума за артишок, който не всеки е опитвал, а само малцина знаят как да го приготвят. Но определено трябва да се сприятелите с това вкусно и полезно растение. За какво е полезно то и какво можете да приготвите от него в кухнята, разказва експерт.
Какво представлява артишокът?
Артишокът не е зеленчук. Това е растение, което по време на цъфтеж прилича на бодил. Консумират се цветовете - или по-скоро неразтворените пъпки. Овалните зелено-виолетови пъпки на артишока са покрити с големи, заострени листа, които се отстраняват преди готвене, а от сърцевината на пъпката се отделят твърдите люспи.
Артишокът произхожда от Средиземноморието, затова се използва активно в гръцката, турската и испанската кухня. Но в днешно време той е широко разпространен по целия свят.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Ползи и вреди
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Артишокът има толкова благоприятно въздействие върху организма, че от екстракта му се приготвят биологично активни добавки. Консумацията на това растение помага за поддържане на здравето на черния дроб: спомага за неговото прочистване, предпазва го от увреждане от токсини и свободни радикали и подобрява функционирането на този важен орган.
Всичко, което трябва да знаете за артишока
Освен това, благодарение на способността си леко да разширява кръвоносните съдове, артишокът понижава кръвното налягане и нивата на холестерола в кръвта.
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Артишокът е пълен с витамини и минерали като К, С, В, фосфор, калий и магнезий. Благодарение на уникалния си състав той укрепва имунната система, подобрява зрението, поддържа здравето на костите и удължава младостта на организма на клетъчно ниво. А невероятното количество фибри стимулира функцията на червата.
Изобщо, откъдето и да го погледнете, артишокът е много полезен. С повишено внимание трябва да се консумира, освен при обостряне на стомашно-чревни заболявания и при хора със слабо храносмилане. Фактът, че прекомерното количество фибри в артишока може да доведе до подуване на корема и метеоризъм. При проблеми с жлъчния мехур е добре да се консултирате с лекар, тъй като растението може да стимулира производството на жлъчка.
Също така хората, които страдат от алергии към слънчоглед, трябва да внимават, когато опитват артишок, тъй като тези растения принадлежат към същото семейство.
Засяване на артишок: Съвети от добрите градинари
Как да изберем артишок?
Пъпката трябва да е твърда. Листата трябва да са сочни и свежи, да не падат и да са плътно прилепнали едно към друго, да са хрупкави при леко притискане. Обърнете внимание и на стъблото: то не трябва да е сухо, меко или лепкаво.
Как да приготвим артишок?
Въпреки достъпността и лекотата на приготвяне артишокът все още е екзотичен продукт. Много хора просто не знаят на чия страна да застанат. В същото време артишокът е подходящ за закуска, гарнитура и самостоятелно ястие. Суровият артишок се смята за най-полезен, на второ място по формат на приготвяне - на пара. Когато е сготвен, той има много деликатна текстура и сладък билков вкус, напомнящ на млади орехи.
А тук в черния списък попадна консервиран в оцет артишок. Това е манекенка, която няма да донесе на организма никаква полза.
Преди да приготвите артишока, почистете стъблото, отстранете твърдите листа отвън и лилавите петна в сърцевината на пъпката. По-добре е това да се прави с ръкавици, тъй като сокът на растението не се измива лесно от кожата, както сокът от живовляк или глухарче. По-добре е обелените артишоци да се поставят във вода, подкиселена с лимонов сок, за да се предотврати потъмняването им.