Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има ли отровни насекоми в България?

05 септември 2023, 15:11 часа

В България не се срещат едни от най-смъртоносните видове змии, паяци и представители на животинския свят като цяло. Как стои въпросът с насекомите обаче? Лекари алармираха още преди около десетилетие за свои пациенти, на които са оказвали помощ след ухапване или ужилване от насекоми, които не би трябвало да се срещат у нас и са тропически видове.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Отровни насекоми, които не са се срещали в България и са непознати за нас, вече са част от фауната ни. А има ли отровни насекоми в България, които населяват земите ни от векове? Какви симптоми причиняват, защо са опасни и как да се предпазим?

Отровни насекоми в България

Сред отровните насекоми, характерни за страната ни и населяващи земите ни от незапомнени времена, са:

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов

-          Оси

Жилещите насекоми, които не просто причиняват болка, но могат да застрашат здравето и живота, ако пострадалият е алергичен към отровата им, са едни от най-често срещаните отровни насекоми в България. Те са по-агресивни като характер от пчелите, като и жилото им е по-опасно за алергичните хора, тъй като могат да жилят многократно за разлика от пчеличките.

Отровата им може да доведе до два вида алергични реакции: респираторна обструкция или анафилактичен шок, като и двата вида са животозастрашаващи и изискват спешна лекарска помощ. Симптомите след ужилване, които сочат, че пострадалият трябва да поотърси незабавна помощ, са разпространяване на отока и зачервяването далеч от мястото на ужилването, световъртеж, слаб пулс, припадък, затруднено дишане.

НЕ гонете ТЕЗИ насекоми от градината си, защото те са адски полезни за растенията ви

Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи

Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус

За да се предпазите, стойте далеч от места с гнезда на оси, избягвайте консумация на сладки храни, напитки и плодове на открито през лятото особено сред природата, затваряйте съдовете и напитките по време на пикник и на терасата, дръжте боклуците в двора в затворени кошове и не се опитвайте да се справите сами с осите, ако броят им е значителен, а потърсете професионална помощ.

-          Пчели

За пчелната отрова се говори много – опасна за страдащите от алергия към работливите насекоми, даряващи ни с едно от чудесата на природата – меда, и едновременно с това полезна и намираща приложение в медицината и при нестандартните методи за лечение на различни заболявания. С ужилванията им обаче трябва да внимават страдащите от алергия, тъй като, както при осите, ужилванията могат да причинят тежки и животозастрашаващи алергични реакции като шок.

Отровата на пчелите се нарича апитоксин и съдържа предимно мелитин и ензими. Симптомите са сходни с тези на жертвите на ужилване от оси, начините за предпазване също, но си струва да отбележим, че пчелите не са агресивни и не нападат, ако не бъдат предизвикани. Нещо повече – те опрашват растенията на земята и без тях животът е немислим. Така че най-добре е просто да стоим далеч и да не ги притесняваме, за да не пострадаме, а и да не ги нараним.

-          Паяк-оса

Интересно име и интересен вид, който причинява болка при ужилване, съпоставима по сила с тази от електрически ток. За щастие, трае само няколко минути, но това далеч не е успокояващо за пострадалите от отровата на това насекомо, което е сред малко познатите отровни насекоми в България.

Как да изгоним жилещите насекоми с естествени средства?

Отровни насекоми, които не са характерни за страната ни, но се срещат у нас

Сред нашествениците, които безмилостно хапят, жилят и пускат отровата си, дошли от далечни кътчета на света в България, са:

  • Гигантската сколопендра – най-голямата стоножка на света, чиито размери надвишават тези на човешка длан. Родината ѝ е Южна Америка, но напоследък се среща все по-често и у нас. В челюстите си съхранява отрова с паралитично действие, с която може да навреди на доста по-големи от нея животни, както и на хората. Тъй като почти не вижда, напада всичко като самозащита. Агресивна е и е добре да нямате близки срещи с нея.
  • Нилските хлебарки, които, както вероятно ви подсказва името им, са характерни за тропически и субтропически райони, учудващо се преселиха и у нас. Отровата им е опасна, тъй като може да причини алергични реакции, които в някои случаи могат да бъдат тежки. Хасково, Свиленград, Пловдив са най-засегнатите градове от тези отровни преселници от далечни земи и континенти в страната ни.

Това са само част от неприятните отровни насекоми в България, от които трябва да се пазим. Не претендираме за изчерпателност, не са единствените, като е възможно и появата на нови видове отровни „гости“ от далечни земи, така че не безпокойте и не пипайте насекомите и потърсете своевременна лекарска помощ, ако ви ужилят, облазят или имате симптоми, които ви притесняват, след като сте имали нежелана близка среща с тях.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес