Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хипотиреоидизъм: Четири лесни начина за лечение у дома

06 септември 2024, 14:26 часа

Хиперактивната щитовидна жлеза, която произвежда повече хормони, отколкото тялото се нуждае, е широко-познато заболяване, но хипотиреоидизмът също е много тревожно здравословно състояние, което понякога остана пренебрегнато.

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Още: Съвети от специалисти: Как да успокоите болката в лакътя в 2 лесни стъпки

Хипотиреоидизмът или хипофункцията на щитовидната жлеза е заболяване, което се развива в резултат от неспособността на щитовидната жлеза да произвежда достатъчно тиреоидни хормони. Това състояние причинява поредица от симптоми, които започват от загуба на апетит, мускулни болки, постоянна умора, безсъние или запек.

Така че грижите трябва да са много големи и постоянни, както при хиперактивна, така и при хипоактивна щитовидна жлеза. Представяме ви четири бързи начина да се отървете от това заболяване.

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Избягвайте лошите храни

Ако имате лоша хранителна диета, щитовидната ви жлеза вероятно няма да ви благодари. Всеки път, когато консумирате храни, богати на окислени масла, въглехидрати, захари или лоши мазнини, тялото реагира, като намалява функцията на щитовидната жлеза.

Така че, ако страдате от хипотиреоидизъм, опитайте се да избягвате всички храни, които попадат в раздела на нездравословни. Това е така, защото те ще принудят тялото напълно да намали производството на хормони на щитовидната жлеза в тялото, причинявайки ви големи проблеми.

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Вместо това консумирайте храни богата на различни витамини и минерали.

Управлявайте стреса

Хроничният стрес ви излага на заболяването хипотиреоидизъм или може да бъде симптом на самото заболяване. Ако стресът е ваш постоянен спътник, хормоните на щитовидната жлеза ще продължат да остават доста под нормата.

Постоянният стрес също може да бъде причина за развитието на болестта на Хашимото. Вид хипотиреоидизъм, при който тялото започва да атакува хормоните на щитовидната жлеза, считайки ги за чужди елементи, влизащи в тялото.

Управлението на стреса е много важно звено в лечението на хипотиреоидизъм. Затова се опитайте да останете възможно най-спокойни.

Добър сън

Добрият и спокоен сън е ключът към лечението и избавлението от много заболявания. Така че дори за лечение на хипотиреоидизъм се опитайте да спите поне 7 часа без прекъсване.

Според проучвания хората, които работят нощни смени, са с 40% по-склонни да бъдат засегнати от хипотиреоидизъм. За да влоши още повече ситуацията, самата болест на хипотиреоидизма влияе върху безсънието.

Ето защо е много важно да се опитате да получите добър, спокоен сън. Можете да направите това доста лесно, като успокоите тялото и имате богата хранителна диета. Също така се опитайте да не спите през деня и винаги лягайте по едно и също време вечер.

Пазете се от флуорид

Флуоридът е минерал, който се среща много често в ежедневието. Обикновено присъства много в чешмяната вода, тъй като много страни го използват като начин хората да предпазят зъбите си от кариес, докато пият вода. Присъства и в пастите за зъби или в състава на кухненски прибори като тенджери или тигани.

Вездесъщ, но вреден за хипотиреоидизма, тъй като понижава още повече нивата на производство на щитовидната жлеза. Затова се опитайте да избягвате флуорирана вода и всякакви други устройства или продукти, които я съдържат.

Още: Учени предупреждават: Това са личните вещи, които крият най-много микроби

С тези четири лесни препоръки, заедно с консултация с лекар, ще можете да поддържате нивата на хормоните на щитовидната жлеза балансирани.

Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес