Световната търсачка Google създаде Doodle (Драскулка) по повод 31 октомври - Хелоуин.
Actualno.com припомня, че историята на празника е свързана с традициите на древните келти. Счита се, че в Америка той е пренесен от ирландските емигранти. През втората половина на 20. век Хелоуин се разпространява от Северна Америка в англоезичните държави и в Централна Европа.
В основата на празника стои поверието, че в навечерието на Деня на Вси светии (честването на католическия ден на всички светии - бел. ред.) мъртвите се връщат в домовете си и трябва да бъдат посрещнати подобаващо от своите близки.
По традиция Хелоуин радва най-вече децата. През вечерта на празника те носят страшни костюми, тиквени фенери и обикалят съседите си, като искат бонбони и сладки с предупреждението, че ако не получат такива ще им „изиграят номер“.
Келтите посрещали своята Нова година Сауин в края на октомври. Древните хора вярвали, че в нощта срещу нея починалите през изминалата година навестяват земята в търсене на живи тела, в които да се вселят. За да се предпазят, келтите палели огньове, обличали се в животински кожи, гадаели.
Много подобен на този ритуал е езическият празник на кукерството. В него присъстват сходни атрибути като маски с рога и зловещо изражение, животински кожи. Основната цел на кукерската игра е прогонване на злото, събрало се през зимата, и отварянето на пътя на земеделския човек към новата селскостопанска година.
В християнството основополагащо е вярването, че след смъртта и Съда на Бога душите не се връщат на земята.
През 853 г. от Боговъплъщението от Рождество Христово папа Григорий IV, в опит да замени съществуващия езически ритуал, утвърдил 1 ноември като ден на Вси светии - ден за прослава на всички християнски светци и мъченици.