Докато при нас – на Земята – новите научни данни водят до спор кой всъщност е открил закона за гравитацията и наистина ли е Нютон, или разказът за ябълката и дървото е просто оправдание за кражбата на идеи, принадлежащи на друг не по-малко велик учен – Робърт Хук, произнесъл думите „всички небесни тела имат сила на привличане или гравитация към собствените си центрове“, то в необятния Космос и споровете са по-необятни, а именно – коя е планета с най-силната гравитация. Всяка планета притежава собствена уникална гравитационна сила, но коя е първенецът и от какво зависи силата на гравитацията?
Гравитация на планетите от Слънчевата система
В едни древни времена учените вярвали, че Земята е центърът на Вселената. Звучи апетитно и някои хора определено считат себе си за център на Вселената, но нещата не стоят точно така. Много години е трябвало да изминат, преди астрономът и математик Николай Коперник (1473-1543) да опише вселена с център Слънцето, в която планетите са правилно подредени спрямо Слънцето и техните орбитални периоди са оценени. Коперник открива и въртенето на Земята около оста ѝ и постепенните промени в тази ос, отчитайки сезоните. Различните учени описват различно гравитацията:
Колко са планетите в Слънчевата система? Отговорът ще ви изненада
- Според Галилео Галилей всичко на Земята пада с една и съща скорост, която се нарича ускорение поради гравитация и е почти еднаква навсякъде.
- Брахе поставя Луната и Слънцето в орбита около Земята (геоцентрична), а другите планети в орбита около Слънцето (хелиоцентрична).
- Исак Нютон поддържа теорията, че силата на гравитацията, която кара нещата да падат на Земята, е точно същата като силата на гравитацията, която поддържа планетите да се въртят в своите орбити в космоса. Нютон говори и за силата на гравитацията, зависима от масата. Масата на една планета определя количеството гравитация, която ще произведе. Тоест, когато се чудим коя планета от Слънчевата система има най-силна гравитация, просто трябва да видим коя има най-голяма маса. Най-голяма е масата на Юпитер, средният му радиус го прави почти 11 пъти по-голям от размера на Земята, а масата му е еквивалентна на 318 Земи, което би следвало да доведе до разглеждане на Юпитер като планетата с най-силна гравитация.
Ето кога можем да видим всички планети от Слънчевата система
- Гравитацията на Юпитер – планетата с най-силна гравитация в Слънчевата система засяга и обекти, които не обикалят тази планета, привличайки астероиди и комети към Юпитер.
- Ако имаше начин да стъпите на Юпитер, макар че той е газов гигант и повърхност в истинския смисъл на такава, няма, то ще бъдете 2 пъти и половина по-тежки от теглото ви на Земята. Странно е как гравитацията не само зависи от масата, но и променя теглото ни.
- Има обект в Слънчевата система, чиято гравитационна сила е по-силна от тази на Юпитер, и този обект е… Слънцето, разбира се. Единствено то превъзхожда Юпитер, когато говорим за гравитация на планетите.
- Не само масата има отношение към силата на гравитацията, но и плътността. Меркурий изпитва изненадващо силна повърхностна гравитация благодарение на високата си плътност, макар да има малка маса.