Задава се голям християнски празник тази неделя, 17 март 2024 - тогава се пада Сирни заговезни. Това е последнят ден от Сирната седмица и винаги се пада 7 седмици преди големия християнския празник Великден.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Какво се яде на Сирни заговезни?
Това е последният ден, в който е разрешена консумацията на храна от животински произход. След него на 18 март започва строгият Великденски пост, чиято цел е да изчисти не само тялото, но и духа. На празничната трапеза задължително се слагат ястия със сирене и яйца, тутманик, баници, обредна питка, риба, мляко с ориз. Слагат се орехи и тиквана масата. Бялата халва също е задължително да присъства на празничната трапеза.
Чрез поста християните очистват тялото и духа си и се подготвят за посрещането на Възкресение Христово.
Сирни заговезни 2024 наближават - ето какво се прави
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Традиции и обичаи на Сирни заговезни
Празникът е известен още като ден за прошка. На този ден по-младите искат прошка от по-възрастните за всичко, с което волно или неволно са ги огорчили или засегнали. Традицията повелява по-младите да целунат ръка на по-възрастните, казвайки: “Прощавай”, а в отговор се казва:”Простено да е”.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Сутринта в църквата се отслужва литургия, посветена на силата на прошката. На вечернята свещените се преобличат с тъмни дрехи за началото на поста. Християните се покланят пред Кръста, иконите на Спасителя и Света Богородица.
Типичен обичай на празника е така нареченото хамкане. Той се изпълняа от възрастните жени, които връзват парч бяла халва на тавана. След това всички деца се нареждат в кръг и слагат ръцете си отзад. През цялото време се ооитват да захапят халвата с уста без да използват ръцете си.
Паленето и прескачането на големи огньове е друг обичай, който се изпълнява от млади мъже. През цялата Сирна седмица те събират клони и шума, за да запалят огньовете на празника. В много села огънят се пали на мегдана и според поверието, там докъдето достига светлината от пламъците, няма да има градушка.
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Прескачането на огньове продължава цяла нощ. Друг обичай е свързан с носенето на запалени факли от момците. Вярва се, че това помага за по-богата реколта на нивата. На мегдана се играят празнични хора и това са последните празненства преди започването на строия великденски пост.
В някои части на страната Сирни заговезни се отбелязва с кукери. Те предварително избират свой водач, известен още като Цар, който е носен от останалите кукери и извършва ритуал по засяване на семена на нивата.
След това кукерите обикалят домовете, за да ги благословят. Според поверието, колкото по-шумни са кукерите, толкова по-успешно е проонването на злите духове. Облеклото им е изработено от животинска кожа, а най-важна е маската на лицето им, която също е от животинска кожа и рога.
Месни и Сирни заговезни 2024 - кога се падат и какво се прави