Ако сте щастлив собственик на диамант, но се съмнявате, че е истински, експертите на споделят с вас няколко начина да го проверите у дома. Въпреки това трябва да сте наясно, че единствено експерт може да се произнесе с абсолютна гаранция, тъй като сега има как да отглеждат изкуствени диаманти в лаборатории, които са особено трудни за разграничаване от истинските без специално оборудване.
Проверете яркостта на диаманта
Истинският диамант няма да потъмнее или да се замърси с времето. Ако забележите, че камъкът се е замърсил и е загубил предишната си яркост, най-вероятно е фалшив.
Ако доближите диамант до източник на светлина, можете също да направите определени заключения. Под ярка лампа или когато е изложен на слънчева светлина, истинският диамант ще блести особено ярко. Но фалшивият ще има мътен блясък.
Откриха третия по големина диамант в света
Проверете камъка с дъха си
Този метод помага да се отличи истински камък от фалшив при всякакви условия, което не може да се каже за друг метод. Основава се на различната топлопроводимост на истински диамант и други камъни.
За да проверите автентичността на диаманта, просто трябва да дишате върху него. Истинският камък може да стане мътен само за секунда, след като го духнете, след което остава сух. Фалшивият диамант ще остане потен за по-дълго време и след няколко издишвания ще бъде покрит с конденз.
Пробвайте диаманта, като го потопите във вода
Истински диамант, потопен в чаша с вода, веднага отива на дъното. Във водата ще бъде едва видим. Ако погледнете внимателно светлината, можете да видите само нейните аспекти. Фалшивите камъни ще са добре отличаващи се, защото образуват цветни отблясъци във водата.
Изкопаха най-големия розов диамант за последните 300 години
Проверете камъка с капка вода или масло
Вземете клечка за зъби и с нея капнете капка вода или растително масло по повърхността на камъка. След това внимателно се опитайте да го отделите със същата клечка за зъби или игла. На фалшив камък капката се разпада на по-малки, а на естествен диамант запазва формата си. Но тук има едно предупреждение: капката може да запази формата си и върху качествен имитационен диамант или моасанит с диамантено покритие.
Проверете камъка за здравина
Ако се опитате да надраскате диаманта с нещо твърдо, като например инструмент с диамантен връх или шкурка, тогава фалшификатът ще получи драскотини. Истинският диамант не може да бъде надраскан. Такава проверка е остаряла, подобно на предишната. Сега те правят висококачествени изкуствени камъни, които също могат лесно да преминат този тест.
Проверете диамант с ултравиолетови или рентгенови лъчи
Ако имате възможност, проверете камъка с ултравиолетови или рентгенови лъчи. Когато е под ултравиолетова светлина, диамантът излъчва синкав блясък, който не се вижда при фалшивите камъни. Рентгеновата снимка ще даде още по-надеждна представа за камъка. Тъй като истинските диаманти имат прозрачна молекулярна структура, те остават невидими, за разлика от други камъни.