Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето защо сметките ви за вода са толкова високи

17 февруари 2021, 07:50 часа

Консумацията на вода в градските апартаменти и къщи често надвишава желаните стойности. В същото време природният ресурс – водата - е един от най-консумираните. От една страна, векторът на консуматорството все повече се насочва към екологосъобразност. От друга страна, хигиенните изисквания се увеличиха драстично през последните десетилетия. 

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 2 февруари /валутен калкулатор/

Хората рядко мислят за това колко вода изразходват ежедневно и къде отива тя. За минута от чешмата могат да излязат до 10 литра и всъщност водата често се пуска дори преди миене на чиниите, зеленчуците и други домакински процедури. Тоалетната чиния харчи до 8 литра вода, а до 200 литра се изразходват за водни процедури. Освен това почиствате апартамента, поливате цветята, пиете, готвите, миете обувки, лапите на животните - списъкът продължава. Къде отива излишната вода?

1. Разход на вода, докато си миете зъбите

Процесът на миене на зъбите отнема повече от една минута, но вече е посочено по-горе колко вода изтича през това време. Опитайте да спрете водата, докато си миете зъбите и вижте колко пари са спестени. Можете да монтирате кранове с дюзи от аериран тип, които намаляват количеството вода при измиване на ръцете.

Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи

Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски

2. Миене на плодове и зеленчуци

Не винаги е необходимо да ги миете под течаща вода. По-добре е да напълните мивката с вода, поставете тапата, измийте и изплакнете леко. Накисването на плодове и зеленчуци в съвременните реалности, когато вирусите са навсякъде, е много полезно.

3. Неправилно миене на съдове

Ако има възможност да си купите съдомиялна машина, направете го. Тя харчи по-малко вода, а качеството на миенето се увеличава. Икономията на топла и студена вода ще се удвои. Ако това не е възможно, опитайте се веднага да накиснете съдовете, така че по-късно да е по-лесно да се измият.

Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи

Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат

4. Често пране

Друг сериозен канал, през който излиза водата, е прането с пералнята. Най-малко 35 литра се харчат на пране. Опитайте се да заредите машината напълно.

5. Вана вместо душ

Колкото и да обичате да се къпете, струва си да си спомняте по-често, че една вана ще изхарчи толкова количество вода колкото 6 душа. Когато се къпете, задайте таймер, така че да не стоите твърде дълго в кабината. Дори една минута време за душ, спестеното в края на месеца, ще има положително въздействие върху сметките.

6. Един бутон за тоалетната

Не забравяйте да монтирате модел тоалетна с два бутона, за да намалите консумацията на вода. Казанчето използва най-много вода в сравнение с други опции. Единият бутон ви позволява да използвате целия резервоар, а другия половина. Не бива да бъркате тези бутони, по-добре е да свикнете. Много е важно да следите състоянието на резервоара, ако тече, ще трябва да платите много повече за вода. Освен това, не хвърляйте нищо в тоалетната, това не само я запушва, но и увеличава консумацията на вода за изплакване.

Тези съвети ще ви помогнат да намалите потреблението на вода и да намалите сметките си.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес