На всички ни липсват следобедите, в които грее слънце до късно и се прибираме от работа по светло. На 25 октомври върнахме часовниците с един час назад, така че започна да се стъмва още преди 17 часа следобед.
Зимното и лятното часово време са създадени, за да се намали разхода на електричество във всяко домакинство, така че през лятото да можем да използваме възможно най-много дневната светлина, за да вършим домашните си задължения.
Два пъти в годината има т.нар. зимно и лятно слънцестоене. През лятото има един ден, в който слънцето в най-високо и залязва най-късно. През зимата пък си имаме най-късия ден, в който слънцето е най-ниско. След него денят започва осезаемо отново да расте.
Можем да сме спокойни, че най-късият ден от годината е съвсем близо. Малко след полунощ на 22 декември слънцето ще е преминало през точката на залез, която е най-ниска за цялата година. Тогава ще настъпи астрономическата зима в Северното полукълбо. Най-краткият ден от годината ще бъде 9 часа и 2 минути, след което малко, по малко ще започне да расте от 23 декември нататък.