Пародонтозата е заболяване, което засяга пародонта или комплекса от тъкани, заобикалящи всеки зъб. Всички те имат изключително важни функции в устната кухина.
Първо, чрез тези тъкани зъбите получават важни хранителни вещества - кръвоносните съдове са разположени в пародонта.
На второ място е функцията на зъбните тъкани да задържат и фиксират зъба в гнездото му.
На трето място, това е равномерно разпределение на дъвкателното натоварване върху зъбите - така че те да се износват и деформират възможно най-малко. Пародонтът е като въздушна възглавница в автомобил, която защитава зъбите от амортизация.
Здравият пародонт, съдържащ много имунни клетки, служи като бариера и не позволява на патогените да достигнат до корена на зъба.
Той участва в регулирането на силата на дъвчене. Нервните окончания, разположени в пародонталните тъкани, регулират силата на дъвкателните движения в зависимост от естеството на храната и състоянието на зъбните редици.
Всички тези функции се изпълняват от здравия пародонт. Но какво се случва, ако се развие пародонтална болест?
Как се проявява пародонтозата и колко е опасна?
Ходът на заболяването обикновено се разделя на три етапа. На първия етап няма видими симптоми - пародонтът постепенно отслабва, губи своите защитни свойства. Но пациентът дори не подозира за това и не предприема никакви мерки.
На втория етап от развитието на заболяването се появяват симптоми - сърбеж на венците, чувство на дискомфорт при дъвчене (особено твърда храна, например ябълки, ядки, моркови), усещане за пулсиране в областта на венците. Когато човек яде, той забелязва, че парчета храна все повече се забиват между зъбите. Често вече на този етап се появява лош дъх, който не е свързан с храненето.
Третият етап е истинско бедствие - зъбите стават подвижни, започват да реагират с болка на студена, гореща, кисела или сладка храна, венците се оголват. Цветът на венците се променя от здравословно ярко розово до бледо (поради нарушено кръвоснабдяване). Между зъба и венците се образуват „джобове“, в които се натрупват храна и плака. В бъдеще зъбите включително дори здравите, които не са засегнати от кариес, могат да паднат.
Защо възниква пародонтоза?
Може да има много причини за развитието на пародонтоза, но за нейното възникване е необходимо да са налични поне 2-3 фактора.
Честите причини включват:
- Неправилна захапка с нарушение на разпределението на дъвчещия товар.
- Хронично увреждане на венците - например редовна консумация на много твърда храна или остри ръбове на развалени и нелекувани зъби.
- Хиповитаминоза - дефицит на витамини А, С, Е, витамини от група В или нарушение на тяхното усвояване
- Недостатъчно качествена грижа за устната кухина
Как да избегнем пародонтоза?
Най-простото и най-важното правило - това, което всеки може да направи, е да се грижи за здравето на зъбите и венците си.
Затова изборът на подходяща паста за зъби е от решаващо значение - тя трябва не само да ги почиства от плака, но и да помага за намаляване на рисковете от пародонтоза. Профилактичните пасти за зъби съдържат елементи, които имат антисептични свойства и повишават способността на пародонта да се регенерира, но количеството абразивни частици в тях е доста малко, за да се намали възможната травма.
Ако се оплаквате от кървящи венци и подуване на тъканите около зъбите или повишена чувствителност, двата признака могат да бъдат доказателство за нарастващ риск от пародонтоза.
Просто си създайте добър навик - два пъти на ден, сутрин и вечер, в продължение на 3 минути, активно мийте зъбите си с профилактичната паста за зъби.
Ежедневната грижа за устната кухина трябва да допълните и със следните прости процедури:
- Изплаквайте устата си с топла вода след всяко хранене - 2 минути на ден.
- Използвайте конци след всяко хранене - още 2 минути на ден.
Това означава, че ако ежедневно отделяте по 10 минути за зъбите си, ще се предпазите не само от кариес, но и от пародонтоза.