Само беззъбата усмивка на детето предизвиква умиление. В други случаи дори липсата на един зъб се възприема като сериозен естетичен дефект. Ето какво може да доведе до пълна загуба на зъби.
Загуба и отстраняване: има разлика
Има огромен брой заболявания, които водят до принудително изваждане на зъб. Най-честите причини за отстраняване включват усложнения от кариес:
Още: Лекар: Пийте по 2 чаши на ден от тази напитка за здрави кости и зъби
- пародонтоза;
- зъбна киста;
- флюс.
Всички тези хирургични патологии често са придружени от натрупване на гной и остра болка и трябва да действате възможно най-бързо.
Спонтанната загуба на зъби също е свързана със заболявания или други фактори, но разликата е, че единицата се изважда от устната кухина сама, с други думи, изпада. И като цяло има две най-чести причини за единична или пълна загуба на зъби.
1. Пародонтит
Още: Какво да не правите след професионално почистване на зъбите?
Това е хронично възпаление на пародонта – комплекс от тъкани, които държат зъба на място. Пародонтитът се характеризира с възпаление на венците, разрушаване на зъбогингивалния лигамент, поради което се образуват дълбоки пародонтални джобове. В тях се натрупват гной и остатъци от храна, което не само влошава картината, но и причинява упорит лош дъх.
Промените засягат не само венците, но и костната тъкан. Дистрофичните процеси в костите водят до трайно намаляване на нивото на венците и разклащане на зъбите. Първоначално подвижността не е изразена, но след това се увеличава, зъбът може да се разклати във всяка посока. Ако не се лекува или ако заболяването прогресира агресивно, зъбът може да падне сам.
Невъзможно е да се излекува
Още: Наистина ли трябва да нося зъбния фиксатор завинаги?
За съжаление пародонтитът рядко е локализиран, обикновено засяга всички зъби на едната или двете челюсти. Болестта се развива през годините, няма изразени симптоми, но след това се появяват в целия си блясък. Справянето с подвижността на зъбите е трудно, необходим е комплекс от хирургични и консервативни методи на лечение.
Много по-лесно е да се предотврати заболяването, така че трябва редовно да посещавате зъболекар за превантивни прегледи.
2. Наранявания
Дислокациите на зъбите са често срещано нараняване на лицево-челюстната област. В клиничната практика има няколко вида дислокации:
- ударен - зъбът навлиза дълбоко в челюстта;
- непълен - може да се върти около оста си, да се измества спрямо зъбната редица;
- пълен - просто пада от силата на удара;
Можете да избиете не само един зъб, но няколко наведнъж. И по-често такива последствия засягат предните и страничните резци и изключително рядко - предкътниците.
Ако настъпи пълна дислокация, тоест зъбът излита от устата, коренът се запазва, ако се консултирате с лекар навреме, той може да бъде върнат на мястото си и ще се вкорени. Основното нещо е да действате бързо и да следвате следните правила:
- съхранявайте зъба във физиологичен разтвор или в устната кухина, не трябва да се оставя да изсъхне и тъканите да умрат;
- лекувайте меките тъкани с антисептик в случай на нараняване;
- кървенето от дупката на избит зъб ще спре само по себе си, можете да завъртите турунда от стерилна превръзка и да я захапете.
Трябва да отидете на преглед при дентален хирург възможно най-скоро. Колкото по-бързо се окаже помощ, толкова по-голяма е вероятността за спасяване на зъбите.