Шоколадът е сладкарски продукт, получен на базата на най-малко 35% от общия сух остатък от какаови продукти и захар. Няма нищо лошо в това да обичате шоколад. В умерени количества той дори може да бъде полезен.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Шоколадът, както и чаят, горските плодове, плодовете, ядките съдържат полифеноли (по-специално флавоноиди). Полифенолите имат положителен ефект върху организма: бидейки пребиотик, те влияят върху нашия микробиом, имунитет, могат да намалят сърдечносъдовите рискове, да подобрят състоянието на нарушен глюкозен толеранс, да намалят нивата на стрес.
Черният шоколад съдържа повече флавоноиди, отколкото млечният шоколад. Важно е обаче да се помни, че и млечният, и черният шоколад са с високо съдържание на калории, мазнини и свободни захари. Високият прием на захари се свързва с повишен риск от кариеси, затлъстяване и метаболитни синдроми.
Защо да ядем шоколад на закуска
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Ако консумирате твърде много шоколад, ето няколко съвета от диетолог:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Шоколадът не трябва да се демонизира. Избирайте висококачествен шоколад с висок процент какао. Но не дръжте запаси от шоколад вкъщи. Купувайте шоколад само когато съзнателно го искате. Това засилва уважението към еднократното желание и неговото удовлетворяване.
Изборът на черен шоколад пред млечен може да ви помогне да намалите размера на порциите поради по-богатия му и дълбок вкус.
Преди да започнете да ядете шоколад, си спомнете колко плодове сте изяли днес. Плодовете и горските плодове са най-здравословната алтернатива: плодови салати, смутита, плодови шишчета. Около 3-5 порции плодове на ден ще помогнат за подобряване на диетата и намаляване на желанието за сладкиши, включително шоколад.
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Какво става с тялото ни, ако ядем шоколад всеки ден
Уверете се, че основните групи храни присъстват през целия ден. Създайте здравословен фон с други храни. Не яжте шоколад на празен стомах. Десертът не е в основата на диетата, а приятно допълнение.
Можете да опитате шоколад без захар, в който се използват нискокалорични или безкалорични подсладители: еритритол, стевия, изомалт, сукралоза и други. Всеки от тях е подробно проучен.
Опитайте с рожков. Той се получава от плодовете на рожковото дърво. Рожковът се добавя към барове и се прави на шоколад, а освен това може да се използва вместо какао в различни рецепти. Също така шоколадът от рожков може да бъде за тези, които се придържат към растителна диета (вегетарианци).
Опитайте се да приготвяте шоколадови десерти у дома, като използвате качествено какао и контролирате количеството захар. Днес можете да намерите рецепти за всеки вкус, както с обикновена захар, така и с по-диетични варианти.