Човек е толкова стар, колкото е биологичната му възраст, т.е. действителното състояние на клетките на тялото му.
Нито скъпите кремове, нито процедурите за маскиране на бръчките ще помогнат, ако вътрешните ви органи са обременени с отлагания, дегенеративни промени и атеросклероза, хипооксигенирани и в резултат на това неефективни.
Още: Какво никога НЕ се прави на Лазаровден
Още: 5 забрани за Лазаровден: Ето какво НЕ трябва да правите на празника
Стареенето на организма е естествен процес, срещу който не трябва да се води особена борба, но за съжаление много от ежедневните ни навици само го ускоряват.
Ето 6 начина на поведение, чрез които всеки ден остарявате по-бързо, отколкото трябва. Променете ги и ще станете по-млади и по-здрави.
1. Лоша стойка
Още: Нумерологичен хороскоп според датата на раждане за 12 април 2024
Още: Петър Дънов: Ако мисълта за даден човек никога не изчезва от съзнанието ви, знайте, че той ви обича
Колко часа на ден прекарвате прегърбени над екрана на компютъра, смартфона или работния си инструмент?
От лоша стойка, прегърбване и така наречената "вдовишка гърбица", която се появява във все по-млада възраст, се оплакват не само офис служителите и хората с наднормено тегло, но и хора, които работят като козметици, шивачки и готвачи. Тези, които водят заседнал начин на живот, са по-склонни да страдат и от артрит на ставите и долната част на гърба, придружен от излъчваща се болка и скованост.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е съдбата ви в любовта според датата ви на раждане
Още: Защо задължително трябва да измиете прозорците преди Великден и как да го направите правилно
Постоянните грешки в стойката и липсата на движение са често срещан проблем днес, а последиците от тях са силно застаряващи. Човек с дори малка гърбица или леко закръглен гръб изглежда по-възрастен и по-нисък и се възприема като по-тъжен и по-малко енергичен.
Гърбицата се отразява и на кожата на бюста, шията и лицето - подпомага гравитацията, потъването на бръчките и образуването на двойна брадичка. Искате да изглеждате и да се чувствате по-млади?
Изправете се, дръжте главата си високо и не забравяйте да ходите.
2. Твърде малко вода, твърде много алкохол
Още: Какви традиции задължително се спазват на Лазаровден?
Още: Какво да направите в навечерието на Великден, за да имате винаги пари?
Колко овлажняващи кремове използвате? За лицето, тялото и ръцете си? Някои хора посягат дори към овлажнители за косата си и въпреки това резултатите не са достатъчни.
Дехидратираната кожа е по-малко стегната, несъвършенствата и целулитът стават по-видими. При дехидратация страда целият организъм, кръвта става по-гъста, а бъбреците филтрират по-слабо метаболитните отпадъци и детоксикират организма по-бавно. За да предотвратите това, е достатъчно да пиете минимум 2,5 литра вода на ден (без да броим кафето, чая и други напитки, а в горещи дни или при голяма физическа активност трябва да достигнете до 3 литра вода или повече).
Необходимо е също така да сведете до минимум алкохола, тъй като той дехидратира дотолкова, че може да подкопае цялото усилие.
3. Недостатъчно сън
Спането повече от осем часа на ден има пряко и доказано от изследвания въздействие върху продължителността на живота.
В медицинското списание учени от Калифорнийския университет в Лос Анджелис представят резултатите от генетично проучване, в което се изследва как лишаването от сън състарява жените, които наскоро са станали майки.
Те откриват, че шестмесечното лишаване от сън, т.е. спането по-малко от седем часа на нощ, състарява клетките им с три или дори седем години!
Биологичната възраст на майките, които са спали по-малко от седем часа на нощ след шестия месец след раждането, е с три до седем години по-висока, отколкото показват техните показатели, пишат изследователите. Това дава повод за размисъл.
Изследователи от Държавния университет в Охайо стигат до подобни заключения, макар и да разглеждат съвсем различни въпроси. Те установили, че спането по-малко от седем часа на нощ оказва отрицателно въздействие върху хранителните навици. Лишените от сън хора се хранят по-зле, по-често посягат към сладки солени закуски и преработени храни. А това съкращава живота и ускорява процеса на стареене на организма.
Защо мъжете и жените остаряват различно?
4. Лоша позиция по време на сън
Влияние върху процеса на стареене оказва не само това колко спите, но и как спите. Според американски учени, които са изследвали начина, по който функционират органите ни при различни положения на тялото, най-добрата позиция за спане е спането на лявата страна. Спането на лявата страна води, наред с другото, до по-добро кръвообращение, като облекчава натиска върху аортата (главната артерия, която минава леко наляво при излизане от сърцето и разпределя кръвта към всички органи).
Поради тази причина тази позиция се препоръчва за бременни жени, но не само. Тя е полезна за всички, но особено за хора, които са в тийнейджърска възраст.
Оказва се, че спането на лявата страна също така насърчава мозъчната функция и може да бъде ефективно в превенцията на неврологични заболявания, включително болестта на Алцхаймер.
Спането настрани има само един недостатък - то може да доведе до появата на т.нар. бръчки по време на сън, които представляват асиметрични подутини и бразди, например само под едното око. Когато цял живот спите на една страна, неестествено опъвайки кожата на лицето си, можете по-бързо да развиете дълбоки бръчки.
За да предотвратите това, избирайте гладко спално бельо и качествена контурна възглавница. Възглавница, която е достатъчно твърда и има специална вдлъбнатина, за да държи главата ви във фиксирана позиция, без да се деформира.
Знаете ли каква е разликата между стареенето и остаряването?
5. Твърде много синя светлина вечер
Продължаваме да се спираме на темата за съня. Това е така, защото се оказва, че това, което правите непосредствено преди да заспите, оказва огромно влияние върху това дали спите достатъчно и дали тялото ви наистина се възстановява през нощта.
Синята светлина, която се съдържа в слънчевата светлина, но най-вече в екраните на телевизорите, компютрите и смартфоните, е пагубна за мозъка ни. Гледането в тях стимулира меланопсина, който се намира в ретината на човешкото око.
Меланопсинът от своя страна влияе върху регулирането на дневния ритъм, способността за концентрация и настроението ни, както и върху това дали искаме да спим.
Когато ретината получава твърде много от синия свят, меланопсинът получава сигнали за будност и следователно потиска нуждата от сън, което в дългосрочен план причинява безсъние, раздразнителност и дори допринася за развитието на депресия. По същата причина трябва да спим в тъмни помещения. Дори само за да сме по-здрави и да остаряваме по-бавно.
6. Неизползване на слънцезащитен крем
Винаги, когато се излагате на интензивно слънце, използвайте крем с висок UV филтър (минимум SPF 30). Обърнете внимание на двете думи - "винаги" и "интензивно". Това не се отнася само за лятото на плажа. Ние сме подложени на силна слънчева светлина през цялата година. Но то не се отнася и за кратка разходка на частична сянка. Здравият разум и златната среда са ключът към здравето.
На първо място, ако не се предпазвате от слънцето, кожата ви старее бързо, като всяка сесия на слънчеви бани води до все повече и повече микробръчки. По кожата се появява хиперпигментация, а с течение на времето и така наречените старчески петна.
На второ място, липсата на защита от ултравиолетовите лъчи е пряк път към най-злокачествения и смъртоносен рак сред младите хора - меланома.