Това, че есента е в разгара си, а зимата наднича зад ъгъла, не значи че е свършила работата на градинаря. Има още много и то важни дейности в крайградския имот.
Какво да засадим през ноември?
Още: Как правилно да се грижите за цикламата, за да оцелее през зимата
В южните райони могат да се засаждат многогодишни растения, дървета и храсти. Ако засадите малини, цариградско грозде, касис или орлови нокти в началото на ноември, те ще имат време да се вкоренят преди зимата. В средната зона можете да засадите луковични цветя, но е по-добре да засадите момината сълза по-късно. Ако ноември е топъл, можете да разделите тревисти божури и седуми.
Растенията с открита коренова система трябва да се съхраняват. Разсадът се поставя настрани в изкоп, така че корените да не пуснат издънки, и се покрива с пръст.
Лобелията пуска семена, пониква през пролетта и се превръща в буен храст, който цъфти до падането на слана.
Тя расте на слънчеви места в каменен джоб. Там може да се спогоди с лавандулата. Лобелия знае как ефективно да заема свободното място.
Още: 5 растения, които може да засадите в градината до края на ноември
През пролетта се появяват плахи издънки на първите цветя. Лобелията цъфти по-късно от разсада, но бързо се превръща в буен „син облак“ и цъфти до есента. Просто трябва да го поливате.
Можете да посеете и карпатска камбанка. Трябва да се подложи на стратификация. Може би ще цъфти през първата година след засаждането. Част от семената ще ги сложите в хладилника, за да ги посеете по-рано вкъщи. Можете да експериментирате с това растение.
Някои градинари се хвалят, че са засадили лалета, купени на разпродажба преди зимата през ноември. Те направили дупки в замръзналата земя, покрили луковиците с торф и ги заринали с листа. Цветята цъфнали красиво през май. Предзимната сеитба е риск, но ако всичко е направено правилно, можете да получите ранна реколта от зеленчуци и билки, както и да се насладите на първите цветя в цветната си леха.
Ето как да премахнете плевелите от градината завинаги