Чаша водка в резервоара на автомобила може и да звучи налудничаво, но всъщност тази практика е сравнително популярна у нас. Използва се, за да се премахне влагата от резервоара, съобщава AutoMedia. Наливането на водка в резервоара е масова практика в Русия.
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Оказва се, че това е масова в Русия, откъдето най-вероятно е пренесена на наша територия
Снимка: iStock
Още: Продавала фалшиво гориво: Затварят бензиностанция в Гърция
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Защо водката не върши работа?
Идеята на добавяне на водка в горивото е чрез алкохола в нея да се премахне кондензиралата в резервоара влага. В преходни сезони и при чести резки промени в температурата, количеството на кондензата нараства, като някои говорят за до 30 милилитра на ден. Освен това немалко вода се съдържа нерядко и в некачественото гориво. Попадането на вода в двигателя, не е никак желано.
Оказва се, че стените на резервоара наистина кондензират влага, макар и в далеч по-малки количества от описаните горе. Тази влага наистина може да се премахне с чист етилов спирт в съвсем умерено количество. Но става дума за концентриран спирт. Докато водката е воден разтвор на въпросния спирт и сама съдържа средно 60% вода. Наливането й в резервоара може да доведе до корозия на най-различни елементи от горивната система, и до нарушаване на работата на самия двигател.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
За справяне с влагата може да се използва чист етилов или изопропилов спирт, както и някои специални добавки, разработени тъкмо с такава цел. Но истината е, че по нашите географски ширини проблемът с кондензата в резервоара е силно преувеличен и най-доброто, което можете да направите, е просто да не предприемате нищо, напомня AutoMedia.
Още: Самолетите скоро ще летят с електронно гориво. Как ще се отрази това на цените?
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика