Бенките са много често явление. Медицинското им име е невуси. Невусът е съвкупност от пигментни клетки, която най-често се появява като кафяво петно или подутина.
Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него
Още: Най-добрите 7 ястия за Бъдни вечер
Повечето бенки са безвредни, но в редки случаи те могат да станат ракови. Наблюдението на невусите и други старчески петна е важна стъпка в превенцията на рак на кожата, особено на злокачествен меланом.
Какво представляват невусите?
Бенките могат да бъдат с различни цветове, форми и размери, могат да бъдат плоски или повдигнати, а повърхността им е гладка или набръчкана. Цветът им най-често е кафяв, но може да има черно, червено, синьо, розово и кафе.
Още: Каква е разликата между еритритол и стевия
Още: 5 знака, които тялото ни дава, че приемаме твърде много фибри
Бенките могат да се появят почти навсякъде по тялото, включително скалпа, подмишниците, между пръстите и дори под ноктите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Чисти ли се на Бъдни вечер, или не – ето какво казва традицията
От какво и защо се появяват бенки по тялото?
Бенките се появяват, когато кожните клетки, наречени меланоцити, се натрупват в групи, а понякога растат заедно с околната тъкан. Причините за този процес не са установени до момента. Известно е само, че голям брой бенки е наследствена черта.
При хората със светла кожа бенките са по-чести. В същото време броят им може да се промени с течение на времето. На средна възраст могат да се появят нови бенки, докато други да изчезнат. Въпреки, че повечето невуси се появяват в детството и юношеството, през периоди от живота, свързани с хормонални промени (пубертет, бременност, напреднала възраст), техният брой и вид може да се променя. Продължителното излагане на слънце също допринася за появата на нови бенки.
Още: Какви са цветовете на седмицата по Фън Шуй?
Още: Наистина ли кофеинът в шоколада е достатъчно силен, за да попречи на съня
Повечето бенки са безобидни и не изискват специално внимание, но понякога се срещат така наречените диспластични невуси, които са склонни да стават злокачествени, или по-точно - злокачествен меланом.
Хората, изложени на риск от развитие на меланом, включват:
- Големите бенки, присъстващи от раждането, са вродени невуси.
- Атипични бенки - диспластичен невус. Размерът им надвишава 6 мм, с неправилна форма, с назъбени ръбове, тъмнокафяви в центъра и по-светли по периферията. Такива невуси обикновено са наследствени.
- Множество бенки. Ако броят им надвишава 20, имате повишен риск от развитие на меланом.
- Наследственост. Когато всеки от близките роднини в историята на живота е имал меланом.
Стимулът за прераждането на доброкачествена бенка в никакъв случай не е нейното травматизиране, което е много често срещан мит. Основната причина е слънцето. Именно ултравиолетовите лъчи допринасят за такива клетъчни мутации, които водят до появата на злокачествени клетки и развитието на раков тумор.
За да предотвратите превръщането на бенка в меланом, ще ви помогнат следните правила:
- Избягвайте прекомерното излагане на слънце. Особено интензивно излагане на ултравиолетови лъчи се слуцва от 10.00 до 16.00 часа. Опитайте се да останете на закрито през този период от време.
- Използвайте слънцезащитен крем. Той трябва да се нанесе в рамките на 30 минути преди да излезем навън. Нанасяйте отново крема на всеки 2 часа, особено ако сте на открито за повече време. Облачните дни не са изключение.
- Защитете се с дрехи. Облеклото, шапките, трябва поне да покриват проблемните зони на кожата.
- Яжте правилно. Достатъчно количество витамин Д, приемано с храна, може да ви предпази до известна степен от вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи.