Капама традиционно се приготвя в редица страни на Балканите, като ястието и името му са с турски произход. Начинът, по който се нарича, не е случаен, той отговаря на вида на ястието – в превод капама означава „затворен“, като името е свързано с приготвянето на капамата и как изглежда тя.
Какво е камапа и защо се нарича така?
Ако сте на Вие с кухнята, а готварските ви умения се изчерпват с нарязване на салата и приготвяне на яйца, то вероятно не знаете какво точно е капама. Името подсказва, че говорим за ястие, което е по някакъв начин „затворено“, но как точно и какви са съставките вероятно нямате представа. Дори вещите в кулинарното изкуство е възможно да не знаят как се приготвя банска капама и какво представлява.
Капама е традиционно ястие за Балканите, чиито корени се откриват в Турция. Приготвя се в почти всички балкански страни, а необходимите съставки за капама обикновено включват задължителното разнообразие от месо – свинско, пилешко, заешко, телешко, карантии, наденици и други, към които се добавят зеле и ориз. Подправя се щедро с черен пипер, изключително подходящ за месото, както и с дафинов лист, сол и чесън. В някои райони добавят към капамата и други съставки. Червеното цвекло например е задължително, ако ще приготвяте капама в разложкия край. Ако ще приготвяте банска капама, също трябва да знаете особеностите на ястието и как го приготвят местните.
Още: Колко време е необходимо да се пече капама в гювеч?
Името на ястието е свързано с това, че се запечатва в тесто – редят се зелев лист, месо, ориз, зелев лист, месо, ориз, като всичко това се запечатва с тесто и пече във фурната в гювеч на бавен огън за няколко часа. Именно начинът, по който зелевите листа запечатват месото и ориза, а тестото – цялото ястие – дава името на тази вкусотия – капама – в превод запечатан.
Банска камапа – как се приготвя тя и какво е характерно за нея?
Банската капама носи името на региона, в който традиционно се приготвя именно по този начин – Банско. Дългогодишната традиция, свързана с приготвянето на банска капама, се предава от поколение на поколение, защото нито Коледа, нито посрещането на новата година не може да се случи, без да е поднесла домакинята тук банска капама на масата. Характерното за банска капама, което я отличава от капамата, приготвяна в други региони от страната, е, че е със суджук и то не какъв да е, а бански суждук. Ще ви е нужен задължително, ако искате да приготвите не просто капама, а банска капама. В района на Банско при приготвяне на капама използват не само свинско и телешко месо, но и пуешко, което замества пилешкото, обикновено използвано за това ястие. Киселото зеле, оризът и подправките са традиционните за страната, като освен с вода обаче в Банско заливат капамата и с вино, което се използва и в някои други краища на страната, тъй като добавя уникален вкус и аромат към ястието.
Още: Как да приготвим най-вкусната капама за Нова година?
Характерни за банска капама са още цвеклото, което задължително присъства в рецептата за капама в разложкия край, както и чушката, която прави тази капама изключително вкусна и я отличава от капамата, приготвяна в други кътчета от страната. Обикновено чушките са сушени, а по-смелите не се ограничават само с един вид – добавят разнообразие от сортове чушки, сред които и люти чушлета. Приготвената с лютичко тази банска капама е пикантна, апетитна и с отличаващ се вкус, различен от всичко, което сте опитвали в другаде.
Принципът на приготвяне и нареждане на банска капама е същият, изискванията към съда и времето за приготвяне – също, така че може да запретнете ръкави и смело да се впуснете в приготвянето на банска капама за някои от празничните вечери, които все още предстоят.
Още: Трикове при приготвяне на чудесна капама