Международният ден на тигъра, отбелязван на 29 юли, е "млад" празник, установен на първия Международен форум за опазване на амурските тигри на Земята, проведен в Санкт Петербург през 2010 година. Не би било преувеличение да се каже, че тогава Русия поведе глобалната борба за бъдещето на редките раирани диви котки. През 2022 година Русия възнамерява да проведе втори форум, на който да даде отчет какви са резултатите, пише БГНЕС.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
В световен мащаб бъдещето на тигрите все още е мъгляво - през последните сто години броят на хищниците в дивата природа е намалял с 97% (от 100 хиляди на 3,5 хиляди животни). Основните им врагове са обезлесяването и бракониерството.
Колко тигри живеят в Русия?
През 1996 година популацията наброява приблизително 415-476 индивида. Според последната държавна регистрация, която се проведе през 2015 година, в Приморския и Хабаровския край, както и в Еврейския автономен регион, бяха преброени 540 тигри. Оттогава усилията на държавата и обществеността нарастват. Има експертни оценки, че днес в Русия има 570-580 животни.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Нарастването на популацията на амурските тигри се дължи на защитата не само на самите тигри, но и на копитните животни, с които се хранят хищниците, както и на защитата на горите от обезлесяване. Второ, беше възможно да се установи ефективна митническа бариера за контрабандата - в Китай тигровите мустаци, лапите, опашките и костите се използват в традиционната медицина.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Днес задачата за запазване на дивия амурски тигър като вид изглежда е по-близо до решение. Сега е необходимо да се създадат на условия за устойчиво управление на околната среда - за да може независимо от променящите се условия на околната среда или политическите промени балансът между човека и хищника да се поддържа. Тигърът, разположен на върха на хранителната верига, в тази ситуация е показател за социално-икономическото състояние и екологичното образование на обществото.