Имплантите се използват, за да заместят липсващ корен или зъб. Те са титаниеви елементи, които се поставят чрез хирургическа намеса. Преди да се пристъпи към тази прецедура, всеки пациент преминава през кръвно изследване и биохимия. Разбира се, че имплантите имат противопоказания и не са подходящи за хора с чернодробни проблеми, автоимунни заболявания, левкоцитоза и др.
По какви начини можем да подновим усмивката си?
При наличието на проблем, поради който е невъзможно поставянето на имплант, алтернативен вариант остават така познатите протези.
Има не само подвижни протези и мостове, но и варианти като коронки и фасети. При нарушен вид на зъба се използва единична коронка, която го запазва и защитава.
Умъртвяването на зъб става при премахване на нерва, породено от кариес или по-сложни нарушения. Зъбът се възстановява при пломбиране, но пък става по-крехък с течение на времето, тъй като е загубил влагата си и храненето му е нарушено.
В такива случаи коронката за зъб е препоръчителна, дори наложителна. Чрез нея зъбът няма да се повлияе от въздействието на дъвкателния натиск.
Фасетите са друг алтернативен вариант, спадащ към методите за протезиране. Те представляват керамични плочки за зъби, които спомагат за външния вид, цвета, размера, формата и естетиката на зъба. Те са доста популярни сред всички възможности.
След появата на имплантите, протезите тип мостове сякаш се позабравиха и останаха назад, но преди появата на новостите, за замяна на зъб мостовете бяха единствен вариант.
След появата на имплантацията, коронките и имплантите имат превес над мостовете. Подвижните протези се избират, когато мостовете няма към каква част да се прикрепят и в случай, че имплантацията е противопоказна за даден пациент.
Кога не се използват импланти?
Имплантацията не може да се осъществи при наличието на метаболитни нарушения в организма или тежки хронични заболявания. Тя не е забранена, но рисковете тялото да изхвърли импланта са големи. Ако пациентът страда от тежка костна атрофия, също не се препоръчват импланти, тъй като те няма за какво да се закрепят и костта трябва да се удължи.
А това може да се случи чрез сложна операция, включваща вземане на тъкан. Не всеки пациент се подлага на този процес и обикновено залага на различни видове протези – подвижни, бюгелни, с микроключалки.
Ако състоянието на пациента е по-сериозно и има нужда от поставяне на повече от 3-4 импланта, то чрез 4 импланта, поставени в предната част на челюстта, се изгражда цялото съзъбие. Осъществява се чрез протезиране със специално конструиран дизайн.