Става студено. Заради мразовития сух въздух и безкрайните шапки през зимата състоянието на косата се променя: става чуплива, губи блясъка и наситеността на цвета. Добрата новина е, че всичко това може да се управлява. И ние ще ви кажем как точно.
Защо косата се нуждае от специални грижи през зимата?
Сушим косата си със сешоар по-често. Ако през лятото можете да изтичате навън с леко влажни къдрици и да оставите топлия вятър да ги изсуши, то през зимата не трябва да рискувате.
Носим шапки и шалове. Връхните дрехи създават ефект на триене, люспите на кожичките се издигат, косата започва да се лющи и изглежда зле. Освен това шапката оказва натиск върху главата, кръвоносните съдове се стесняват, кръвообращението се забавя и притока на хранителни вещества към космените фоликули се нарушава. Така косата отслабва и започва да пада.
Още: Защо се смята, че акулите никога не боледуват
Още: Защо лъвът е „царят на джунглата“, а не тигърът
Възстановена коса? Мисията възможна с тези 5 стъпки
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Има ли подходящи плодове за ядене при висока кръвна захар?
Температурни промени. Навън е мразовито и влажно, но на закрито има сух въздух от парно, нагреватели и климатици. Косата е под постоянен стрес и няма време да се адаптира към променливите температури. В този момент може да се появи пърхот, тъй като скалпът не може да разбере колко себум да отдели.
Липса на влага. Косата се трие една в друга, натрупвайки статично електричество. Влагата предотвратява това, но е прекалено малко през зимата. Поради това косата става наелектризирана, пухкава и настръхнала в различни посоки, без да става обемна.
Как да помогнете на косата си да оцелее през зимата?
Още: Луиз Хей: Всяка мисъл, която минава през ума ни, създава нашето бъдеще
Още: Какъв църковен празник е на 15 януари - традиции и обичаи
1. Мийте косата си по-рядко
Опитайте се да миете косата си възможно най-рядко, два до три пъти седмично. Така я наранявате по-малко и я предпазвате от прекомерно изсушаване.
Направите косата по-плътна с народни средства и процедури за грижа за коса
2. Избягвайте горещата вода
Мийте косата само с топла вода и никога с гореща. Защото изсушава кожата, стимулира производството на себум и прави косата чуплива.
3. Не забравяйте за маските за коса
Маската е продукт с дълбоко действие, който овлажнява, подхранва, възстановява и защитава. Предотвратява увреждане и загуба, перфектно укрепва и придава блясък. Последователността на използване на продуктите е следната: шампоан + маска + балсам.
4. Използвайте възможно най-малко инструменти за топлинно оформяне
Въздържайте се от прекомерна употреба на сешоари, преси и електрически маши. Оставете косата си да изсъхне сама, като я подсушите внимателно с кърпа.
5. Срешете по-внимателно
Четкането помага за разресването на косата и масажира скалпа. И в процеса можете да прехвърлите естествени защитни масла от корените към краищата на кичурите.
Вземете гребен само когато искате да стилизирате къдриците си. За тази цел през зимата е препоръчително да зкупите гребен с широки зъби, тъй като е по-нежен от четките.
6. Купете си овлажнител
. За да помогнете на вашите кичури да оцелеят през зимата, използвайте овлажнител. Има много предимства: можете да дишате по-лесно, косата и кожата ви спират да изсъхват, можете да добавите ароматни етерични масла за релаксация.
7. Намалете стреса и се хранете добре
Науката е доказала, че косата може да пада заради стрес. А зимата не е само сняг и дългоочаквана ваканция. Това означава и предновогодишното бързане на работа, тежкото ставане сутрин и суетното тичане за подаръци.