Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

6 мита за СТРЕСА, с които всички се залъгваме и само ни пречат

17 януари 2022, 10:35 часа

В нашето съвремие е все по-трудно да избегнем ежедневния стрес. Както и да намерим време, в което да се освободим от напрежението и да се погрижим за състоянието си. И все пак, съществуват някои митове, с които всички се залъгваме, свързани със стреса. Нека видим кои са те и истината зад тях.

Мит: Ако не обръщаме внимание на стресовите ситуации, те сами ще се разрешат

Всъщност колкото повече игнорираме стреса и се страхуваме да се изправим срещу него, толкова повече ще се задълбават тези ситуации. Това увеличава риска от редица заболявания на сърцето, храносмилателната система, проблеми със съня, теглото, концентрацията и т.н.

Мит: Волята ни може да превъзмогне стреса

Много от нас се заблуждават, че ако успеят да забравят за даден проблем само с думите „Преодолей го, можеш да се справиш“ са се научили да превъзмогнат всички ситуации, но това не е така. Според специалистите, за да се справим изцяло със стреса, са ни нужни механизми за справяне, които да имат ползи за живота ни и да надградят състоянието ни.

Мит: Стресът съществува само в нашето съзнание

Всъщност това не е така, защото стресът освен на психиката ни, повлиява и на физическото ни здраве. Например той може да предизвика гадене, главоболие, шум в ушите, болки в мускулите, треперене от нерви и т.н.

Мит: Стресът не може да повлияе на работоспособността ви

Това е тотална измислица. Когато сме стресирани, ние не можем да мислим трезво, да се съсредоточим напълно и забравяме бързо важни неща. Тези фактори сами по себе си повлияват на нашата работа или опитите за учене. Стресът може да доведе и до параноя.

Мит: Стресът има еднакво влияние върху всички хора

Още едно абсолютно погрешно схващане. Стресът може да се прояви под всякаква форма – както физическа, така и психическа. Всеки човек е индивидуален и реагира по различен начин на стресовите ситуации и на напрежението, при което резултатите от стреса са различни за всеки. Някои хора усещат само емоционално натоварване, при други се наблюдават и физическите симптоми, а при трети – и двата вида.

Мит: Стресът може да ни нахъса и мотивира

Стресът, ако е в малки количества, може и да ни полужи като мотиватор да завършим по-бързо и качествено работата си, но това е само мимолетен ефект от него. Ако средата около вас постоянно е изпълнена с напрежение, конфликти и потиснатост, то това би ли ви мотивирало или по-скоро ще се получи обратният ефект?

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес