Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

50% от защитените територии на ЮНЕСКО са обект на бракониерство

18 април 2017, 06:40 часа

Близо половината от 200-те защитени територии, включени в Световното наследство на ЮНЕСКО, са жертва на бракониерство или на незаконна сеч, алармира неправителствената организация WWF в свой доклад.

Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

„Видовете, включени в CITES /Международната конвенция за животинските и растителните видове, заплашени от изчезване/ са жертва на незаконно унищожаване в 45% от природните паркове, включени в Световното наследство на ЮНЕСКО, алармира организяацията.

Близо една трета от тигрите и 40% от всички африкански слонове живеят в защитени територии. Те понякога представляват последните места за живеене на заплашените видове. Такъв е случаят с носорозите на Ява в Индонезия или на калифорнийската морска свиня в Мексиканския залив. Според доклада за бракониерство на застрашени или уязвими видове – основно слонове, носорози и тигри, се сигнализира в най-малко 43 обекта на Световното наследство. За незаконно унищожаване на ценни растителни видове като розовото дърво и абаноса, се съобщава в 26 защитени територии. Незаконен риболов има в 18 от 39-те морски и крайбрежни територии, намиращи се под защитата на ЮНЕСКО.

От WFF подчертават, че мащабите на въпросните действия в ущърб на природата трудно могат да се оценят именно заради нелегалния им характер, пише БГНЕС. Бракониерството в защитените територии на ЮНЕСКО поставя под заплаха не само видовете, но и местната икономика, намалявайки привлекателността на тези райони за туристите, които идват да виждат животните в естествената им среда.

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Според WWF бракониерството на слонове лишава ежегодно африканския континент от 25 млн. долара приходи от туристи. Черният пазар за животински и растителни видове се нарежда на четвърто място на незаконната търговия след наркотрафика, изработването на фалшиви стоки и трафика на хора, сочи още докладът. Той носи годишно печалби между 15 и 20 млрд. долара. Незаконната търговия с дървесина е отговорна за 90% от обезлесяването в големите тропически държави и е на стойност между 30 и 100 млрд. долара годишно, алармира WWF.

Снимка: Архив

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес