Близо половината от 200-те защитени територии, включени в Световното наследство на ЮНЕСКО, са жертва на бракониерство или на незаконна сеч, алармира неправителствената организация WWF в свой доклад.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
„Видовете, включени в CITES /Международната конвенция за животинските и растителните видове, заплашени от изчезване/ са жертва на незаконно унищожаване в 45% от природните паркове, включени в Световното наследство на ЮНЕСКО, алармира организяацията.
Близо една трета от тигрите и 40% от всички африкански слонове живеят в защитени територии. Те понякога представляват последните места за живеене на заплашените видове. Такъв е случаят с носорозите на Ява в Индонезия или на калифорнийската морска свиня в Мексиканския залив. Според доклада за бракониерство на застрашени или уязвими видове – основно слонове, носорози и тигри, се сигнализира в най-малко 43 обекта на Световното наследство. За незаконно унищожаване на ценни растителни видове като розовото дърво и абаноса, се съобщава в 26 защитени територии. Незаконен риболов има в 18 от 39-те морски и крайбрежни територии, намиращи се под защитата на ЮНЕСКО.
От WFF подчертават, че мащабите на въпросните действия в ущърб на природата трудно могат да се оценят именно заради нелегалния им характер, пише БГНЕС. Бракониерството в защитените територии на ЮНЕСКО поставя под заплаха не само видовете, но и местната икономика, намалявайки привлекателността на тези райони за туристите, които идват да виждат животните в естествената им среда.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Според WWF бракониерството на слонове лишава ежегодно африканския континент от 25 млн. долара приходи от туристи. Черният пазар за животински и растителни видове се нарежда на четвърто място на незаконната търговия след наркотрафика, изработването на фалшиви стоки и трафика на хора, сочи още докладът. Той носи годишно печалби между 15 и 20 млрд. долара. Незаконната търговия с дървесина е отговорна за 90% от обезлесяването в големите тропически държави и е на стойност между 30 и 100 млрд. долара годишно, алармира WWF.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Снимка: Архив