Утре, 4 февруари, в православния календар е денят на паметта на Свети Исидор Пилусиотски. Както всеки друг празник, така и този се свързва с определени традиции, поверия, обичаи и забрани. Но на 4 февруари има една забрана, която трябва да се спазва от всички жени.
Църковен празник на 4 февруари
Исидор е роден около втората половина на 4 век в град Александрия (Египет) в знатно и богато семейство. Негов роднина вероятно е архиепископът на Александрия Теофил, както и неговият приемник Кирил Александрийски. Получил задълбочено образование по реторични и философски науки, той имал шанса за постигне много в тази област, но избрал друг път.
Докато бил все още млад, Исидор се оттеглил от светския живот и отишъл в манастир в град Пелусиотски (в североизточната част на Египет, в делтата на Нил). Там той се отдал на строг аскетизъм, молитва, изучаване на Светото писание и духовно ръководство. Благочестието и мъдростта му го направили известен не само сред монасите, но и сред духовенството и управниците.
Какъв църковен празник е на 3 февруари - какво трябва и НЕ трябва да се прави
Исидор бил ревностен привърженик на чистотата на вярата и църковната дисциплина. Той активно се обявил срещу ересите и моралния упадък сред духовенството. Той подкрепял най-вече Александрийския патриарх Кирил в борбата срещу несторианството (учение, което отрича, че Дева Мария е родила Бог, разпознавайки в Христос две отделни личности – човешка и божествена).
Основното наследство на светеца е неговата кореспонденция, която съдържа повече от 2000 писма. В тях той се обръща към императори, епископи, монаси и обикновени християни, като им дава наставления по въпросите на вярата, морала, тълкуването на Светото писание и духовния живот. Той бил прям и безстрашен в своите учения, осъждаше пороците и призоваваше към покаяние.
Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи
Исидор Пелусиотски умрял около 440-450 г. Неговата светост е призната още приживе, а след смъртта си е почитан като един от великите отци на Църквата.
Какво не можете да правите на 4 февруари - забрани за празника
Трябва да бъдете изключително внимателни при шофиране, това е много лош ден за пътуване. На жените е строго забранено да спорят с мъжете си, да им желаят лошото, в противен случай характерът на мъжа ще се влоши и семейният живот няма да просъществува още дълго.
На църковния празник 4 февруари църквата не одобрява ругатните, лъжата, сквернословието, клюките и осъжда алчността, завистта, отмъщението и отчаянието. Не трябва да отказвате помощ, да обиждате никого, особено животните, или да желаете зло.
Какъв църковен празник е на 1 февруари - какво трябва и не трябва да се прави
Какво не трябва да правите днес според народните знаци: не се препоръчва да ходите в гората - по това време започват така наречените "сватби на животни", така че има шанс да срещнете диви животни. Освен това, ако е възможно, е по-добре да отложите дълго пътуване - в този ден може да е неуспешно.
Какво може да се прави на 4 февруари?
На този ден пчеларите трябва да проверят кошерите си, да ги разклатят и да погледнат в пукнатините, за да видят как пчелите са оцелели през зимата.
31 януари - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
На този православен празник вярващите се обръщат към почитания светец като към застъпник пред Господа. Те молят на светеца за здраве, молят го за изцеление от болести и четат молитви за изцеление. На този ден е обичайно жените да се занимават с домакинска работа и да се отделя време за грижите за домашните животни.
Според времето на тази празник, предците ни са извършвали гадания за времето в близко бъдеще и за бъдещата реколта. Ако започне снежна буря, това означава, че тя ще продължи цяла седмица. Ако вали сняг, през лятото ще има богата реколта. Ако има много слана по дърветата, това означава богата реколта от зимна пшеница.
Какъв църковен празник е на 30 януари - традиции и обичаи