Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

3 мита за закуската, за които не сте знаели

28 юли 2021, 06:50 часа

Около закуските са възникнали много митове - те са свързани с лоши хранителни навици, вредни мазнини и спонтанни, не непременно здравословни закуски. За други това е идеалният начин за попълване на енергията между храненията. Как да не се изгубите в лабиринта от диетични съвети? Съветваме, като представим факти за закуска и - в същото време - опровергаваме грешни тези.

Още: 6 храни за новогодишната трапеза: Вашият таен ключ за успешна година

Още: Скритият враг в чашата ви с кафе: Как лесно да намалите захарта, за да спасите здравето си

Мит 1 - Яденето на закуски е нездравословно

Това е един от най-популярните митове за закуски. На първо място - трябва да разграничим и представим основните разлики между „ядене на закуски“ и „закуска“,

разбирано като неконтролирано, спонтанно и често ирационално хранене, което е реакция не на глад, а на апетит, стрес, напрежение или негативни емоции . Струва си да се помни, че апетитът е психологическа нужда да се консумира дадена храна, а гладът - физиологичен. Така че няма нищо лошо в това да ядете малко, здравословно ястие, което да попълни енергията, когато тялото сигнализира за дефицита си чрез глад. Постигането на здравословни закуски също е начин за допълване на дневната доза витамини и минерали, поради което е толкова важно да посегнете към правилните продукти. Като бърза, питателна закуска плодовете и зеленчуците ще бъдат перфектни, както и шепа сушени плодове, например опаковани ядки.

Още: Кои принципи на Фън Шуй трябва да следваме на работното място?

Още: Храни богати на ликопен, които задължително да включите в менюто си

Мит 2 - Не трябва да ядете лека закуска преди тренировка

Тук отново идва въпросът: какви закуски и защо не трябва да ги ядете? Знаете много добре, че ефективните, редовни тренировки трябва да вървят ръка за ръка със съзнателното, здравословно хранене и че изгарянето на калории не идва само по себе си, защото тялото се нуждае от специфичен стимул, който ще му даде „горивото“, необходимо за да функционира правилно скорост. Добре съставеното хранене преди тренировка трябва да е леко, нискокалорично и да не предизвиква газове или чувство на тежест. Ниският гликемичен индекс на продуктите също е изключително важен (колкото по-нисък е той, толкова по-бързо се повишава нивото на глюкозата в кръвта и това е благоприятно за по-стабилно поддържане на енергията и изгаряне на повече мазнини). Ядките се вписват идеално в тези изисквания. В случай на хранене след тренировка е точно обратното - хранене с висок гликемичен индекс (напр. банани и протеинови блокчета) незабавно ще попълни дефицита на гликоген, отговорен за снабдяването с глюкоза в мускулите.

Мит №3 - Въглехидратите ви издуват

Категорично отричаме този мит. Въглехидратите са здравословни и необходими за организма - стига да избираме сложни, а не прости въглехидрати. Основната разлика е, че сложните въглехидрати се основават на съставки, които не се лишават от хранителни вещества чрез преработка. Простите, чрез „прочистване“, всъщност са просто захари, които, когато се консумират в излишък и се образуват чрез метаболизъм, се натрупват в тялото под формата на мастна тъкан.

Още: Мед и канела при високо кръвно - да или не

Още: За какво се използва рапичното олио

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес