Грешките са естествена част от живота на всеки, така че родителството не е изключение. Колкото и да се опитваме да ги избегнем, грешките се случват и често носят важни уроци. Според специалистите има някои грешки, които децата никога не забравят, но и такива, които са готови да простят. Оказва се, че всички родители допускат 3 основни грешки във възпитанието на децата си - контрол, зависимост и сравнение.
Грешки, които всички родители допускат
Една от основните грешки в родителството е липсата на доверие и постоянен контрол. Много родители се отнасят с децата си твърде строго, не им позволяват да да вземат решения без тяхното одобрение.
Специалистите посочват колко е важно родителите да имат доверие на децата си, тъй като това им помага да развият самочувствие и вяра във възможностите си.
Когато има доверие и открита комуникация, детето се чувства подкрепено и свободно да опознава света. Обратно, ако родителите постоянно се съмняват в детето си, то може да загуби вяра в себе си и да се сблъска с трудности при постигането на успех в живота.
Психолог: Мъж, който не уважава майка си, никога няма да уважава вас
Друга голяма грешка е прекомерният контрол, който пречи на детето да стане отговорно и самостоятелно. Ако родителите не осигурят пространство за независимост, децата могат да пораснат като възрастни, които не са способни да вземат самостоятелни решения и да поемат отговорност.
Един ден родителите може да стигнат до унищожителното заключение, че детето не е в състояние да се справи с предизвикателствата на живота - всичко това, защото не са му позволили да развие чувство за отговорност и независимост.
Друг изключително важен аспект на родителството е избягването на сравнение. Децата са много чувствителни към сравнение с другите и този вид поведение може да остави дълбоки емоционални последици.
Децата, които не са били сравнявани с връстниците си, по-често израстват самоуверени хора, докато тези, които постоянно са били поставяни в конкуренция с другите, често развиват чувство на несигурност, завист и дори депресия. Родителите трябва да възпитават чувство за уникалност в детето си, като му позволяват да се развива според собствените си таланти и интереси.
Според психолози сравнението се отразява негативно и на възрастните хора. Човек, който сравнява себе си и своите постижения с тези на другите, страда от ниско самочувствие. От своя страна, липсата на увереност е основна пречки за постигане на целите в живота.
5 признака, че сте били травмирани от родителите си в детските години