Стремежът към идеално, слабо и стегнато тяло се превърна в начин на живот. Но какво да кажем за тези, които не могат да свалят същите омразни 3, 5 или 10 килограма? Фитнес блогърите могат да отговорят доста лесно на този въпрос: „Правете тежести и кардио през ден, яжте повече протеини.“ Но не е толкова просто. Има някои ежедневни навици, които пречат на момичетата да постигнат целите си.
Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време
Още: Защо стомахът ви издава странни звуци? Истината ще ви изненада
Какви са тези малки чудовища, които, превръщайки се в навик, съсипват живота ни и ни пречат да постигнем целите си?
1. Опитвате се да бъдете перфектни
Може да ви разочароваме, но нищо няма да ви се получи. Няма да сте перфектни... защото сте човек. Винаги ще има нещо в живота ви, което ще ви попречи да постигнете съвършенство: липса на време, застой на работа, проблеми в семейството, малко дете...
Още: Как да не бъркаме правописа на сложните думи на български?
Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди
Но нямате нужда от това. Всичко, от което се нуждаете, за да постигнете вашите хранителни и фитнес цели, е последователност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Защо съвършенството е опасно? Защото ако се провалите, ще решите да си вземете почивка и да отложите промените за по-добри времена. И те никога няма да дойдат.
Какво да правите? Стремете се да се справяте „достатъчно добре“, но всеки ден, а не „перфектно“ веднъж седмично.
2. Търсене на оправдания, отлагане на промените за утре, понеделник, 1 януари
Още: За размножаване на орхидеи - ето какво задължително трябва да знаем
Още: Какви тънкости има готвенето в алуминиеви съдове?
Една китайска поговорка гласи: "Който се страхува да направи първата крачка, прекарва целия си живот на един крак." И те, тези китайци, са прави.
Какво ще се промени утре/понеделник/1 януари? Нищо няма да се промени! Защо да чакаме? Губите ценно време и здраве?
Какво да правите? Направете най-доброто, което можете при обстоятелствата, които имате. Чували ли сте за силата на малките стъпки? Малки, но постоянни стъпки ще ви доведат до големи цели. Направете всеки ден малко по-добър от вчера. И определено ще постигнете успех.
Спрете тези вредни навици - състаряват ви всеки ден
3. Държите „лошите“ храни вкъщи и не се грижите „правилните“ храни да са винаги под ръка.
Околната среда е критична за вашето здраве. Това до голяма степен определя какво ядете и какво не ядете. Законът на Джон Берарди гласи: „Ако имате „нежелана храна“ в къщата си, рано или късно или вие, или някой ваш близък ще я изядете.“ И съответно, ако имате „правилната“ храна в къщата си, това означава, че някой също ще я яде, нали? Именно достъпността и удобството ни помагат да консумираме тази или онази храна.
Какво да правите? Не купувайте и не дръжте "грешните" храни у дома, които не бихте искали да ядете. Уверете се, че винаги имате под ръка здравословни храни и здравословни закуски. Това значително ще намали вероятността да изядете нещо „ненужно“.
4. Разсейвате се, докато ядете
Първата стъпка към здравословното хранене е да развиете внимание. Помага ви да чуете тялото си. Започвате да разбирате кога и колко да ядете и кога да спрете. Ако бързате, докато ядете, гледате телевизия/четете вестник, способността ви да се чувате клони към нула.
Какво да правите? Опитайте се да ядете бавно, докато седите на масата, вместо да сте в движение/в колата/изправени. Избягвайте всякакви разсейвания по време на хранене. Вниманието ви трябва да е насочено към чинията: концентрирайте се върху вкуса/мириса/консистенцията на храната.
Дайте си малко време. Създайте приятна атмосфера. Храната е ВАШЕТО време.
5. Не спите достатъчно
Твърде малкото сън и лошото качество на съня могат да повлияят негативно на вашето здраве. Сънят удължава младостта и е необходим за общото здраве, физическото възстановяване, правилното функциониране на мозъка, хормоналната система и други системи на тялото. Нощният сън трябва да продължи поне 7 часа.
Какво да направите?
Придържайте се към рутина. Добрият сън, бързото заспиване и лесното събуждане зависят от хормоните. Ако си лягате и се събуждате по едно и също време, тялото ви знае точно кога да произведе кои хормони, за да улесни заспиването и събуждането.
6. Не ядете достатъчно плодове и зеленчуци
Растителните храни трябва да съставляват половината от вашата диета. Зеленчуците и плодовете са богати на диетични фибри, витамини, минерали и са от съществено значение за здравето. Съотношението зеленчуци към плодове, в зависимост от вашите цели, трябва да бъде 7:1 - 3:1.
Какво да правите? Опитайте се да ядете зеленчуци на всяко хранене. Те могат (и трябва да бъдат!) в различни цветове, сурови и термично обработени. След хранене можете да ядете 1 плод като десерт.
7. Не планирате менюто си.
Спонтанността е враг на здравословното хранене. Ако знаете какво и кога да ядете, вероятността да ядете грешното нещо ще бъде значително намалена.
Какво да правите? Планирайте менюто си няколко дни предварително. Опитайте се да приготвите храна предварително в свободен ден (например неделя). Купувате хранителните стоки, носите ги вкъщи и ги приготвяте. Например, зеленчуците могат да бъдат измити, нарязани и поставени в херметически затворени контейнери. Месото се нарязва и се запържва (запича). Сварете зърнени и бобови култури. Тези продукти се съхраняват добре в хладилника до няколко дни. А когато се приберете изтощени от работа, винаги ще имате здравословна храна под ръка.
8. Отивате в магазина без списък.
Такова пазаруване е опасно поради спонтанни покупки, които рядко са здравословни. Като напишете списък, не само ще спестите време и ще направите по-добър избор, но и ще похарчите по-малко пари.
Какво да правите? Направете списък, когато планирате менюто си за седмицата. И не забравяйте да отидете с него в магазина!
9. Претоварвате се с преработени храни
Вашата диета трябва да се състои предимно от цели храни. Те са богати на витамини, минерали, диетични фибри и не съдържат консерванти. Индустриално преработените продукти обикновено са богати на консерванти, оцветители, аромати, трансмазнини и други нежелани съставки. Тялото ви просто не знае какво да прави с тях! В крайна сметка вашите предци почти не са яли такива храни.
Какво да правите? Увеличете количеството цели храни в диетата си и намалете/елиминирайте преработените храни.
10. Не ядете достатъчно протеини.
Протеинът не само е градивният елемент на всички тъкани в тялото, но също така ви дава усещане за ситост. Той активира метаболитните процеси и насърчава производството на хормони, които потискат апетита и глада. В резултат на това ядете по-малко и оставате сити.
Какво да правите? Яжте протеин на всяко хранене. Може да бъде месо, риба, яйца, бобови растения, тофу, киноа.
11. Не пиете достатъчно вода
Според статистиката повече от една трета от възрастното население страда от дехидратация. С напредване на възрастта рискът от дехидратация се увеличава. Обърнете специално внимание на режима на пиене. Изпиването на чаша вода преди хранене не само ще ви помогне да останете хидратирани, но и ще ядете по-малко.
Какво да правите? Пийте 1-2 чаши вода преди/по време на всяко хранене.
4 опасни навика, които състаряват лицата на жените
12. Преяждате с нездравословна храна през уикендите.
За повечето хора уикендите се превръщат в „дни без правила“, когато всичко е възможно. Те ядат сандвичи за закуска, дъвчат пуканки на кино, отиват в Макдоналдс, докато се разхождат с децата си, а вечер се втурват на гости и сядат на масата. Мисълта за предстоящия аскетизъм в понеделник ги тласка към лакомия. Трябва да вземете всичко от живота! Докато можете.
Какво да правите? Избягвайте строгите правила през делничните дни. Вслушвайте се повече в себе си, в тялото си и сигналите, които то ви изпраща. Помните ли как се чувствахте физически след преяждане през уикенда? Ами морално? Бяхте ли доволни от себе си? Може би е време да спрем да търсим оправдания?
13. Строго се ограничавате в храната
След „забавен“ уикенд, придружен от преяждане и алкохол, осъзнавате, че е време да изкупите греховете си и да поемете по пътя на аскетизма. Именно тези дни – дните на строги ограничения – по-късно, когато дойде уикенда, ви карат да сте лакоми и да продължите да ядете, дори когато сте сити.
Какво да правите? Забравете за ограниченията и понякога си позволявайте това, което искате. Няма нищо лошо в това. По-лошо е да се наказвате за решенията си след това.
14. Постоянно под въздействието на стрес
Стресът е нормална физиологична реакция на тялото към заплаха и дори ви помага да се развивате и да бъдете по-силни. Но! Ако стресът е твърде силен и/или продължителен, той разрушава здравето и влошава качеството на живот.
Какво да правите? Намерете своята „златна среда“ между добрия и лошия стрес. Това зависи от вашата индивидуална способност да понасяте стреса и да се възстановявате от него. Поддържайте баланс и не поемайте повече, отколкото можете да понесете. Спомняте ли си онази камила, която носеше тежка купчина слама на гърба си? Само една допълнителна клонка беше достатъчна, за да му прекърши гърба. Не ставай като камила.
15. Мислите от гледна точка на „всичко или нищо“
Подходът „всичко или нищо“ почти никога няма да ви даде „всичко“. Но най-често той дава „нищо“.
Какво да правите? Не се стремете към съвършенство. Действайте според вашите възможности и обстоятелства. Не можете да отидете на фитнес? Отивате на разходка. Ще ядете ли десерт след вечеря? За вечеря намалете малко порцията.
И помнете китайската поговорка. Основното нещо е да направите първата крачка. Още днес.